Coraz mniej orzeczeń o upadłości firm

Z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że we wrześniu opublikowano 45 orzeczeń o upadłości firm, co oznacza niemal 30 proc. spadek w stosunku do sierpnia 2015r., w którym upadło 64 przedsiębiorstwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz mniej orzeczeń o upadłości firm

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 paź 2015 11:30


W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (październik 2014 r. – wrzesień 2015 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 759 przedsiębiorstwa. Suma upadłości po wrześniu 2015 r. okazała się o -3,3 proc. mniejsza od zanotowanej na koniec sierpnia gdy upadło 785 firm. Przed rokiem, we wrześniu 2014 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 822. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o -7,7 proc.

Jest to najlepszy wynik od marca 2012 r., kiedy to (w okresie kwiecień 2011 – marzec 2012 r.) upadło łącznie 758 przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono właśnie w ciągu ostatniego września 2015 r. (45 firm). Największą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w marcu 2015 r. (83 firmy).

Dane dotyczące ilości podmiotów, których upadłość została ogłoszona we wrześniu można uznać za rewelacyjne, to oczywiście cieszy, ponieważ tak dobry wynik z niczego się nie bierze. Aczkolwiek w poprzednich latach zdarzały się miesiące, w których upadało znacząco mniej przedsiębiorstw niż zwykle. Przed rokiem takim miesiącem był listopad gdy nagle z 81 upadłości w październiku zrobiło się 49. W każdym razie trend jest pozytywny i zgodny z przewidywaniami. Choć możemy spodziewać się pewnego „odreagowania” tej liczby to możemy mieć poczucie, że gospodarka jest na stabilnej ścieżce wzrostu.

Choć wyniki sierpnia, tak w zakresie sprzedaży detalicznej jak i hurtowej, dość powszechnie przyjęto jako rozczarowujące, to nie powinny one zbyt negatywnie wpływać na postrzeganie możliwych do osiągnięcia poziomów w końcu roku. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw i całej gospodarce wciąż rośnie. Bezrobocie systematycznie okazuje się sporo niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrosty wynagrodzeń, choć niezbyt duże w ujęciu nominalnym, nabierają na znaczeniu zestawione z mającą miejsce od dłuższego już czasu deflacją. Sprzyja to wydatkom konsumpcyjnym. Coraz bardziej widoczne są też skutki impulsu związanego z obniżeniem w marcu kosztu kredytu przez Radę Polityki Pieniężnej. Dzięki niemu i oczywiście też całej wcześniejszej serii obniżek stóp, coraz bardziej preferujemy w kieszeniach płynność, a z tym łatwiej o zakupy.

Przy aktualnej sytuacji gospodarczej wskazującej na prognozę tempa wzrostu PKB w 2015 roku na poziomie 3,6 proc. oraz prognozie wskaźnika obrotu netto firm na poziomie 4,2 proc. prognozujemy, że w całym roku w drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończy działalność około 585 spółek prawa handlowego (w 2014 r. roku 608 upadłości), co stanowi spadek o -3,8 proc..

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.