Coraz mniej orzeczeń o upadłości firm

0 0

Z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że we wrześniu opublikowano 45 orzeczeń o upadłości firm, co oznacza niemal 30 proc. spadek w stosunku do sierpnia 2015r., w którym upadło 64 przedsiębiorstwa.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (październik 2014 r. – wrzesień 2015 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 759 przedsiębiorstwa. Suma upadłości po wrześniu 2015 r. okazała się o -3,3 proc. mniejsza od zanotowanej na koniec sierpnia gdy upadło 785 firm. Przed rokiem, we wrześniu 2014 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 822. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o -7,7 proc.

Jest to najlepszy wynik od marca 2012 r., kiedy to (w okresie kwiecień 2011 – marzec 2012 r.) upadło łącznie 758 przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono właśnie w ciągu ostatniego września 2015 r. (45 firm). Największą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w marcu 2015 r. (83 firmy).

Dane dotyczące ilości podmiotów, których upadłość została ogłoszona we wrześniu można uznać za rewelacyjne, to oczywiście cieszy, ponieważ tak dobry wynik z niczego się nie bierze. Aczkolwiek w poprzednich latach zdarzały się miesiące, w których upadało znacząco mniej przedsiębiorstw niż zwykle. Przed rokiem takim miesiącem był listopad gdy nagle z 81 upadłości w październiku zrobiło się 49. W każdym razie trend jest pozytywny i zgodny z przewidywaniami. Choć możemy spodziewać się pewnego „odreagowania” tej liczby to możemy mieć poczucie, że gospodarka jest na stabilnej ścieżce wzrostu.

Choć wyniki sierpnia, tak w zakresie sprzedaży detalicznej jak i hurtowej, dość powszechnie przyjęto jako rozczarowujące, to nie powinny one zbyt negatywnie wpływać na postrzeganie możliwych do osiągnięcia poziomów w końcu roku. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw i całej gospodarce wciąż rośnie. Bezrobocie systematycznie okazuje się sporo niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrosty wynagrodzeń, choć niezbyt duże w ujęciu nominalnym, nabierają na znaczeniu zestawione z mającą miejsce od dłuższego już czasu deflacją. Sprzyja to wydatkom konsumpcyjnym. Coraz bardziej widoczne są też skutki impulsu związanego z obniżeniem w marcu kosztu kredytu przez Radę Polityki Pieniężnej. Dzięki niemu i oczywiście też całej wcześniejszej serii obniżek stóp, coraz bardziej preferujemy w kieszeniach płynność, a z tym łatwiej o zakupy.

Przy aktualnej sytuacji gospodarczej wskazującej na prognozę tempa wzrostu PKB w 2015 roku na poziomie 3,6 proc. oraz prognozie wskaźnika obrotu netto firm na poziomie 4,2 proc. prognozujemy, że w całym roku w drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończy działalność około 585 spółek prawa handlowego (w 2014 r. roku 608 upadłości), co stanowi spadek o -3,8 proc..

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.