Co zrobić ze słabym ogniwem w zespole?

0 0
Co zrobić ze słabym ogniwem w zespole?
Problemy z niewłaściwą realizacją zadań mogą pojawić się w każdym miejscu pracy, niezależnie od branży czy stanowiska. /Fot. Fotolia

Praca zespołowa to same korzyści, jeśli tylko mamy mądrych, utalentowanych i doświadczonych współpracowników. Jak jednak poradzić sobie w sytuacji, gdy jedna osoba zagraża pracy całej grupy?

Jak tylko zaczną pojawiać się pierwsze sygnały niekompetencji, najlepiej otwarcie i bez ogródek pomówić z osobą, która jest obiektem naszych zmartwień. Takie spotkanie to możliwość wyeliminowania potencjalnej słabości – razem łatwiej zdiagnozować problem i dojść do rozwiązania problemu.

Nie wolno jednak zapominać o profesjonalizmie. Rozmowa powinna opierać się na konkretach - należy wypunktować wyłącznie te aspekty pracy, które są powodem obaw i opisać jaki mają wpływ na pracę całego zespołu.

Problemy z niewłaściwą realizacją zadań mogą pojawić się w każdym miejscu pracy, niezależnie od branży czy stanowiska. Nie zawsze wynikają one jednak z niekompetencji czy też braku zaangażowania pracownika.

– Czasami warto przeanalizować sytuację i zastanowić się, czy pracownik, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, dysponuje wszystkimi potrzebnymi do tego narzędziami, np. czy ma dostęp do specjalistycznego oprogramowania itd. Często dostarczenie takich rozwiązań powoduje szybki wzrost efektywności i pozwala w pełni wykorzystać zdolności członka zespołu – twierdzi Michał Środa z GoWork.pl.  

Wyraźne komunikaty

Chaos nie sprzyja atmosferze pracy. Łatwiej jest się zorganizować jeśli wszyscy są wdrożeni w swoje zadania i wiedzą czego się od nich oczekuje. Dlatego tak ważne jest, by upewnić się, że wszyscy członkowie zespołu nie tylko posiadają odpowiednie kompetencje, ale też są świadomi własnych zadań i terminów w jakich powinni się z nich wywiązać.

Takie ustalenia na samym początku pozwalają na to by każdy z pracowników zweryfikował zbieżność własnych celów z celami wiążącymi się z projektem i od razu ocenił czy jest w stanie wywiązać się z zadania.

Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania jest umożliwienie pracownikowi honorowego wycofania się z zadania przed przystąpieniem do jego realizacji, poprzez zgłoszenie braku konkretnych umiejętności lub wiedzy.

Potencjał do rozwoju

Nie zawsze pracownicy od razu radzą sobie z nowymi obowiązkami. Nie znaczy to, że nie mają potencjału do tego, by w przyszłości wykonywać je efektywnie.

– Gdy pojawia się problem tego typu, warto rozważyć czy nie potrzebują lepszego przygotowania merytorycznego – np. poprzez cykl szkoleń lub regularny coaching – radzi przedstawiciel GoWork.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.