Co zrobić by start-up przetrwał? Początkujące start-upy oprócz pieniędzy potrzebują wiedzy i kontaktów

• Pieniądze to nie jedyna potrzeba młodych ludzi, zakładających własny biznes i rozpoczynających działalność w tzw. start-upach - podkreślają specjaliści.
• Mówią np. o konieczności korzystania z wiedzy praktyków czy dostępie do infrastruktury.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co zrobić by start-up przetrwał? Początkujące start-upy oprócz pieniędzy potrzebują wiedzy i kontaktów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

25 wrz 2016 10:25


Według definicji, start-up to małe przedsiębiorstwo dopiero rozpoczynające działalność i poszukujące zarówno swego rynku, jak i modelu biznesowego.

Na wspieranie takich firm stawia m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP Michał Bańka uważa, że pomoc takim podmiotom powinna polegać przede wszystkim na tworzeniu mocnego "ekosystemu", dobrego klimatu i instrumentów sprzyjających powstawaniu młodych firm.

"Jest to szansa, żeby młode osoby nie odpływały za granicę, ale też nie odpływały z regionu i tu się rozwijały" - powiedział w Białymstoku, gdzie brał udział w III Wschodnim Kongresie Gospodarczym. Dyskutowano tam m.in. o rozwoju młodego biznesu we wschodniej części kraju.

Czytaj też: Oto najciekawsze start-upy Polski Wschodniej

W ocenie Bańki, powinny włączyć się w to m.in. różnego rodzaju fundusze i samorząd terytorialny, z jednej strony wspierając finansowo, z drugiej - tworząc np. zaplecze infrastrukturalne. Dodał, że właśnie na takiej zasadzie stworzono - prowadzony przez PARP - program "Platformy startowe dla nowych pomysłów". Aplikowały do niego parki naukowo-technologiczne z Polski Wschodniej, które teraz prowadzą własne programy, których celem jest wyłonienie kilkudziesięciu młodych projektów i ich wsparcie do momentu wdrożenia.

"To szansa dla młodych ludzi, aby otrzymać silne wsparcie merytoryczne dla swoich start-upów. Dzięki zaangażowaniu partnerów społeczno-gospodarczych, ngo'sów (organizacji pozarządowych - red.), środowiska akademickiego mamy możliwość, aby ten przedsiębiorca nie odpadł tak szybko" - mówił.

Czytaj też: Startup: Sam pomysł nie wystarczy. By odnieść sukces, potrzebna ciężka praca i efektywna strategia

Zdaniem szefowej Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anny Daszuty-Zalewskiej, młodym przedsiębiorcom potrzebne jest przede wszystkim wsparcie merytoryczne. Z badań wynika bowiem, że startapowcom brakuje m.in. specjalistycznej wiedzy, jak prowadzić biznes czy tworzyć zespół. Brakuje im też kontaktów biznesowych, które są niezbędne w rozwoju firmy.

W jej ocenie, odpowiedzią na te braki są takie programy, jak "Platformy startowe". Wskazała też na - prowadzony w ramach tego programu przez białostocki park - projekt "Hub of Talents", który ma merytorycznie wesprzeć pomysły młodych przedsiębiorców np. przez warsztaty, pomoc mentorską czy coachingową. Dzięki temu - jak dodała Daszuta-Zalewska - jest szansa, że dany projekt po wdrożeniu utrzyma się na rynku, a firma nie upadnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.