Co robić, kiedy kariera jest w pułapce?

Sposób, w jaki postrzegamy sukcesy i porażki, znacząco wpływa na to, czy jesteśmy na fali, czy raczej pod nią.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co robić, kiedy kariera jest w pułapce?

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Rubin

7 kwi 2014 6:19


Pewien dyrektor sprzedaży każdego dnia przebywa w innym mieście. Nie ma czasu na rodzinę i hobby. Jest przemęczony i niezadowolony. Marzy o byciu trenerem crossfitu we własnym małym klubie sportowym. Ma pieniądze, które może zainwestować w biznes. Dlaczego nie zmienia zawodu?

- Osoby na wysokich stanowiskach, ich rodziny i znajomi pozycję dyrektora postrzegają jako prestiżową. Trudno im sobie wyobrazić, że będą szczęśliwi, wykonując inne obowiązki zgodnie ze swoimi marzeniami - uważa Izabela Kielczyk, psycholog i trener biznesu.

Według niej obawiają się tego, że będą musieli zaczynać wszystko od początku. Doskonale pamiętają, ile trudu kosztowało ich dojście do obecnego poziomu. Tymczasem niezadowolony i niespełniony pracownik nudzi się w firmie i jest nieproduktywny.

Cele: brak lub źle zdefiniowane

Izabela Kielczyk uważa, że brak własnych celów i pragnień to poważna pułapka. Problem z latami narasta. Tacy pracownicy nie biorą odpowiedzialności za swój rozwój, nie szkolą się, są niezadowoleni z pracy i z życia. Może to prowadzić do poczucia beznadziejności, braku sensu swych działań i motywacji do zmiany swojej sytuacji.

Większość pracowników obawia się tego, czego nie zna. Mogą nawet sądzić, że w innych przedsiębiorstwach czy na nowych stanowiskach nie czeka ich nic dobrego. Pracują w firmie, która nie spełnia ich oczekiwań, ale są przyzwyczajeni do niej i do swego szefa i miejsca.

- Gdy patrzymy na zmianę w ciemnych kolorach, nic dobrego z niej nie wyjdzie. Osoby idące przez życie zawodowe jak burza uczą się korzystać z wielu dróg - uważa Izabela Kielczyk.

Pozjadane wszystkie rozumy

Osobom, które czuje czują, że wykonywana przez nie praca staje się dla nich coraz większym źródłem frustracji Bruno Żółtowski, coach kariery i członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu, radzi, aby sięgnęli po usługę doradztwa zawodowego lub coachingu kariery.

- Pracownicy z długim stażem najczęściej nie podwyższają swoich kwalifikacji. Sądzą, że duże doświadczenie zawodowe jest wystarczającym atutem na rynku pracy. W skutek takiego myślenia zostają w tyle za wchodzącymi na rynek młodymi ludźmi - sądzi Bruno Żółtowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.