Co piąta firma wydaje każdego roku 1,5 mln zł na wyjazdy służbowe

0 0
Co piąta firma wydaje każdego roku 1,5 mln zł na wyjazdy służbowe

W ponad 70 proc. przebadanych firm w Polsce organizacją podróży służbowych zajmują się profesjonaliści – travel menedżerowie. Tam, gdzie ich nie ma, zarządzaniem budżetem hotelowym zajmują się dyrektorzy handlowi lub zarządy – wynika z raportu "Trendy w zarządzaniu podróżami służbowymi" grupy Orbis.

– W stosunku do 2013 r. widoczna jest tendencja regulowania i porządkowania zarządzania podróżami służbowymi przez firmy – mówi David Henry z działu handlowego grupy Orbis.

Badanie przyniosło optymistyczny sygnał o wzroście o 2 proc. potrzeb noclegowych dla realizacji podróży służbowych firm w Polsce. Roczny budżet przeznaczony na noclegi wzrósł w stosunku do roku poprzedniego od 3 proc. do 5 proc. w zależności od badanej firmy, przy jednocześnie występującej w polityce firm presji na redukowanie kosztów.

Roczny wolumen kosztów zaplanowanych na rok 2014 noclegów wynosił najczęściej powyżej 1,5 mln zł (21 proc. firm) oraz od 751 tys. zł do 1 miliona (19 proc. firm). Najczęściej stosowaną formą rozliczenia podróży służbowych z pracownikami jest pełny zwrot kosztów (60 proc.), diety (19 proc.) oraz służbowa karta kredytowa (16 proc.) Jak wykazało badanie trendów w zarządzaniu podróżami służbowymi, najczęściej podróżujące osoby w firmach zajmują stanowiska: top menedżera, handlowca, marketingowca, pracownika operacyjnego i specjalisty.

71 proc. badanych firm zatrudnia osobę do zarządzania budżetem hotelowym. Są to przede wszystkim travel menedżerowie (TM) (34 proc.), dyrektorzy działu zakupów (19 proc.) oraz zarządy (10 proc.). W firmach, w których nie ma osoby zajmującej się zarządzaniem budżetem hotelowym, dyspozycje wydaje zarząd (14 proc.) bądź wyższa kadra zarządzająca (11 proc.). W strukturach firm travel menedżer jest najczęściej pracownikiem działu zakupów (15 proc.).

Polityka podróży służbowych i kluczowe cele travel menedżerów

W 45 proc. badanych firm funkcjonują podstawowe wytyczne dotyczące wybranych elementów podróży służbowych, m.in. w zakresie: rezerwacji hotelowych, biletów lotniczych czy raportowania, a 44 proc. ankietowanych podmiotów wykazuje ustrukturyzowaną politykę podróży.

Kluczowe cele travel menedzerów na 2014 rok to: optymalizacja kosztów podróży (64 proc.), poprawa efektywności systemów raportowania (43 proc.) oraz promocja korzyści wynikających z polityki podróży wśród pracowników (36 proc.). Tegoroczne badanie wykazało, że 36 proc. travel menedżerów przewiduje, że zapotrzebowanie na usługi hotelowe ich firm w roku 2014 wzrośnie o ok. 10 proc., bądź pozostanie na tym samym poziomie (34 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.