Co niepokoi polskich menedżerów?

0 0
Co niepokoi polskich menedżerów?

Spada liczba przedsiębiorców silnie przekonanych, że przychody ich firm wzrosną w ciągu najbliższego roku. Dla blisko 80 proc. polskich menedżerów powodem do niepokoju są możliwe zmiany zachowań konsumentów.

Szesnaste badanie PwC Annual Global CEO Survey zostało przeprowadzone wśród 1330 menedżerów zarządzających firmami w 59 krajach. W 73 wywiadach uczestniczyli polscy menedżerowie. Specjaliści z PwC pytali respondentów o najistotniejsze z ich punktu widzenia trendy we współczesnej gospodarce oraz o plany dotyczące zmian w strategii działania i rozwoju firm.

Rokrocznie prowadzone badanie pozwala nie tylko śledzić zmiany nastrojów panujących w globalnych korporacja, lecz także obserwować prawdopodobne kierunki strategicznych działań firm. Badanie przeprowadzone zostało w ostatnim kwartale roku 2012.

Chimeryczne nastroje wśród menedżerów

Jeśli chodzi o perspektywy wzrostu sprzedaży zarządzanych przez respondentów przedsiębiorstw, to są one z zgodne ze spodziewanymi wahaniami nastrojów oraz wysokim stopniem niepewności na całym świecie.

Ubiegły rok charakteryzuje się gwałtownym i wspólnym dla wszystkich rejonów świata pogorszeniem nastrojów. W tym roku trend ten, choć w dalszym ciągu dominujący, nie był już tak uniwersalny. Odsetek uczestników ankiety silnie przekonanych o tym, że przychody ich firm wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy, wciąż niestety spadał – z 40 proc. rok wcześniej do 36 proc. obecnie. Z drugiej jednak strony, choć tendencja ta jest wciąż silna w Ameryce Północnej (spadek z 42 proc. do 33 proc.) i Europie Zachodniej (spadek z 27 proc. do 22 proc.), to w naszym regionie (Europa Środkowa i Wschodnia) widać już poprawę nastrojów (wzrost odsetka ocen optymistycznych z 41 proc. do 42 proc.).

Wyniki w skali globalnej wskazują na nieco większy optymizm w odniesieniu do perspektyw wzrostu przychodów w okresie trzyletnim, choć i tu odsetek menedżerów silnie przekonanych co do wzrostów nieznacznie spadł (z 47 proc. do 46 proc.). Menedżerowie największych firm na świecie dostrzegają więc pogorszenie sytuacji w krótkim okresie, ale wykazują znacznie więcej ufności co do długookresowych perspektyw rozwojowych swoich firm.

Im dalej w przyszłość, tym optymizm większy

Podobnie jak miało to miejsce rok temu, polscy menedżerowie wciąż pozostają pesymistycznie nastawieni co do sytuacji ich firm w krótkim okresie. Tylko 26 proc. procent z nich twierdzi, że ich przychody zdecydowanie wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Rok wcześniej taki wzrost zakładało 28 proc. menedżerów. Z danych zebranych w badaniu wynika, że jest to z jednej strony znacznie poniżej średniej dla naszego regionu i świata, ale z drugiej nieco lepiej niż średnia dla Europy Zachodniej, z którą wiążą nas najściślejsze więzy gospodarcze.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.