Co nam dał rok 2015, co przyniesie 2016?

Cykliczne raporty Antal pozwoliły na wskazanie specjalistów i menedżerów, którzy byli najbardziej pożądanymi pracownikami w 2015 roku, a także pracodawców, którzy okazali się tymi, u których polscy pracownicy chcą pracować.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co nam dał rok 2015, co przyniesie 2016?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 gru 2015 17:11


Przez cały 2015 rok utrzymywała się wysoka dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów, przy jednocześnie niewielkim odsetku zwolnień. Miało to wpływ na dużą aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy.

Z badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy w Polsce”, wynika, że co czwarty respondent aktywnie szuka pracy (25 proc.). Połowa ankietowanych szuka pracy biernie (CV jest dostępne na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz osoby te są otwarte na nowe propozycje zawodowe – 53 proc.).

Co więcej, aż 70 proc. polskich pracodawców deklarowało, że w chwili przeprowadzania badania rekrutowało specjalistów i menedżerów, a 67 proc. planowało rekrutacje w ciągu następnych trzech miesięcy – tak wynika z ostatniego raportu Antal Global Snapshot, badającego dynamikę zatrudniania i zwalniania specjalistów i menedżerów w kluczowych sektorach w Polsce i na świecie.

– Rynek pracy w Polsce nieustannie się zmienia. Najbardziej pożądani na rynku pracownicy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem interesującej ich pracy. Co więcej, z deklaracji polskich firm wynika, że zdecydowana większość z nich jest w trakcie procesów rekrutacyjnych oraz planuje dalsze zatrudnienia w kolejnych kwartałach, co w oczywisty sposób przekłada się na liczbę miejsc pracy – twierdzi Artur Skiba, prezes Antal, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Najbardziej poszukiwani pracownicy i pracodawcy

Jak wynika z raportu, specjaliści i menedżerowie w ciągu ostatniego roku otrzymali średnio 8 ofert pracy od pracodawców.

Największym zainteresowaniem ze strony pracodawców cieszyli się pracownicy z obszaru IT – średnio otrzymali oni 15 zaproszeń do udziału w projektach rekrutacyjnych. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z logistyki, którzy otrzymali średnio 10 ofert pracy. Trzecią grupą, na którą było wzmożone zapotrzebowanie pracodawców, jest inżynieria – specjaliści i menedżerowie zadeklarowali, że dostali 9 zaproszeń do rekrutacji, w ostatnim roku.

Według wyników badania „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów” polscy specjaliści i menedżerowie coraz większą wagę przykładają do wielkości i prestiżu firmy, w jakiej chcą pracować, gdyż aż 45 proc. respondentów wskazało tę cechę jako najważniejszą przy wyborze pożądanego pracodawcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.