Co nam dał rok 2015, co przyniesie 2016?

0 0
Co nam dał rok 2015, co przyniesie 2016?
Jakie trendy w HR czekają nas w 2016 r.? /Fot. Flickr, Dafne Cholet, CC2.0

Cykliczne raporty Antal pozwoliły na wskazanie specjalistów i menedżerów, którzy byli najbardziej pożądanymi pracownikami w 2015 roku, a także pracodawców, którzy okazali się tymi, u których polscy pracownicy chcą pracować.

Przez cały 2015 rok utrzymywała się wysoka dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów, przy jednocześnie niewielkim odsetku zwolnień. Miało to wpływ na dużą aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy.

Z badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy w Polsce”, wynika, że co czwarty respondent aktywnie szuka pracy (25 proc.). Połowa ankietowanych szuka pracy biernie (CV jest dostępne na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz osoby te są otwarte na nowe propozycje zawodowe – 53 proc.).

Co więcej, aż 70 proc. polskich pracodawców deklarowało, że w chwili przeprowadzania badania rekrutowało specjalistów i menedżerów, a 67 proc. planowało rekrutacje w ciągu następnych trzech miesięcy – tak wynika z ostatniego raportu Antal Global Snapshot, badającego dynamikę zatrudniania i zwalniania specjalistów i menedżerów w kluczowych sektorach w Polsce i na świecie.

– Rynek pracy w Polsce nieustannie się zmienia. Najbardziej pożądani na rynku pracownicy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem interesującej ich pracy. Co więcej, z deklaracji polskich firm wynika, że zdecydowana większość z nich jest w trakcie procesów rekrutacyjnych oraz planuje dalsze zatrudnienia w kolejnych kwartałach, co w oczywisty sposób przekłada się na liczbę miejsc pracy – twierdzi Artur Skiba, prezes Antal, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Najbardziej poszukiwani pracownicy i pracodawcy

Jak wynika z raportu, specjaliści i menedżerowie w ciągu ostatniego roku otrzymali średnio 8 ofert pracy od pracodawców.

Największym zainteresowaniem ze strony pracodawców cieszyli się pracownicy z obszaru IT – średnio otrzymali oni 15 zaproszeń do udziału w projektach rekrutacyjnych. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z logistyki, którzy otrzymali średnio 10 ofert pracy. Trzecią grupą, na którą było wzmożone zapotrzebowanie pracodawców, jest inżynieria – specjaliści i menedżerowie zadeklarowali, że dostali 9 zaproszeń do rekrutacji, w ostatnim roku.

Według wyników badania „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów” polscy specjaliści i menedżerowie coraz większą wagę przykładają do wielkości i prestiżu firmy, w jakiej chcą pracować, gdyż aż 45 proc. respondentów wskazało tę cechę jako najważniejszą przy wyborze pożądanego pracodawcy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.