Co czwarty Polak jest wypalony zawodowo. Jest na to rada

0 0
Co czwarty Polak jest wypalony zawodowo. Jest na to rada
Negatywne skutki wypalenia odbijają się na efektywności pracy, stanie zdrowia i na życiu towarzyskim oraz rodzinnym. (Fot.: Fotolia)

• 24,4 proc. polskich pracowników jest wypalonych zawodowo.
• Najwięcej osób z „zawodową depresją” rozpoznać można w grupie doświadczonych pracowników, o stażu 10-15 lat.
• Dla uzyskania poprawy nie zawsze konieczna jest zmiana pracy.

Według wstępnych wyników Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy 2016, niemal co czwarty Polak (24,4 proc.) jest wypalony zawodowo.

Kolejne 9 proc. pracuje w warunkach prowadzących do tego stanu, choć nie odczuwa jeszcze objawów.

Źródło: Sedlak & Sedlak
Źródło: Sedlak & Sedlak

Zjawisko wypalenia zawodowego czysto „zawodowym” jest tylko z nazwy. Jego negatywne skutki odbijają się nie tylko na efektywności pracy i stanie zdrowia, ale również na życiu towarzyskim oraz rodzinnym. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne, bóle głowy i brzucha, nerwowość czy spadek motywacji to tylko niektóre z objawów.

Oczywiście, nie każdego pracownika dotykają one w jednakowym stopniu. Faktem jest jednak, że kluczowe objawy, takie jak brak chęci do pracy czy zwiększające się trudności z jej wykonywaniem rozpoznać można u co czwartej osoby w naszym kraju. Nieco częściej "wypalają się" kobiety niż mężczyźni oraz osoby pracujące w trybie zmianowym. Najwięcej osób z „zawodową depresją” rozpoznać można w grupie doświadczonych pracowników, o stażu 10-15 lat.

Przyczyny wypalenia

Istnieją trzy źródła zagrożeń. Najważniejszym z nich są warunki pracy, między innymi nadmierne wymagania, przeciążenie odpowiedzialnością oraz wykonywania zadań sprzecznych z wyznawanymi wartościami. Aż 40 proc. respondentów badania stwierdza, że na aktualnym etapie rozwoju zawodowego potrzebują przede wszystkim spokoju i wytchnienia.

Czytaj też: Wypalenie zawodowe - można mu zapobiec

Łatwiej jest się też „wypalić” osobom o takich predyspozycjach, jak perfekcjonizm, niska samoocena czy trudności w wyrażaniu emocji. Otoczenie może zarówno chronić pracownika przed popadaniem w wyczerpanie i apatię, jak i podsycać negatywną sytuację.

Istotne znaczenie ma charakter relacji w pracy, poczucie wsparcia i zaufania lub ich brak.

Jak sobie radzić?

Dla uzyskania poprawy nie zawsze konieczna jest zmiana pracy. Istnieje wiele działań, które pomogą w lepszym przystosowania się do aktualnego stanowiska. Należy do nich rozwijanie umiejętności mówienia „nie”, dzielenia się zadaniami ze współpracownikami lub sprawniejszego organizowania pracy.

Pomóc może ponadto strategia radzenia sobie z napięciami w pracy. Jeśli to możliwe, dobrze jest także otwarcie porozmawiać z samym pracodawcą. Z jednej strony warto wspólnie przyjrzeć się obowiązkom zawodowym i spróbować wyeliminować te najmniej ważne, a mocno absorbujące. Z drugiej strony, można także spróbować zainteresować go coraz popularniejszymi programami wspierania pracowników w łączeniu pracy zawodowej i życia zawodowego (work-life balance).

Dobre rozwiązania to korzystanie z elastycznych godzin pracy, praca z domu oraz możliwość skorzystania z awaryjnego urlopu. Ważne jest, aby pamiętać, że pracodawcy też zależy na motywacji i dobrych wynikach pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.