Co czwarty Polak jest wypalony zawodowo. Jest na to rada

• 24,4 proc. polskich pracowników jest wypalonych zawodowo.
• Najwięcej osób z „zawodową depresją” rozpoznać można w grupie doświadczonych pracowników, o stażu 10-15 lat.
• Dla uzyskania poprawy nie zawsze konieczna jest zmiana pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co czwarty Polak jest wypalony zawodowo. Jest na to rada

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 wrz 2016 10:54


Według wstępnych wyników Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy 2016, niemal co czwarty Polak (24,4 proc.) jest wypalony zawodowo.

Kolejne 9 proc. pracuje w warunkach prowadzących do tego stanu, choć nie odczuwa jeszcze objawów.

Źródło: Sedlak & Sedlak Źródło: Sedlak & Sedlak

Zjawisko wypalenia zawodowego czysto „zawodowym” jest tylko z nazwy. Jego negatywne skutki odbijają się nie tylko na efektywności pracy i stanie zdrowia, ale również na życiu towarzyskim oraz rodzinnym. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne, bóle głowy i brzucha, nerwowość czy spadek motywacji to tylko niektóre z objawów.

Oczywiście, nie każdego pracownika dotykają one w jednakowym stopniu. Faktem jest jednak, że kluczowe objawy, takie jak brak chęci do pracy czy zwiększające się trudności z jej wykonywaniem rozpoznać można u co czwartej osoby w naszym kraju. Nieco częściej "wypalają się" kobiety niż mężczyźni oraz osoby pracujące w trybie zmianowym. Najwięcej osób z „zawodową depresją” rozpoznać można w grupie doświadczonych pracowników, o stażu 10-15 lat.

Przyczyny wypalenia

Istnieją trzy źródła zagrożeń. Najważniejszym z nich są warunki pracy, między innymi nadmierne wymagania, przeciążenie odpowiedzialnością oraz wykonywania zadań sprzecznych z wyznawanymi wartościami. Aż 40 proc. respondentów badania stwierdza, że na aktualnym etapie rozwoju zawodowego potrzebują przede wszystkim spokoju i wytchnienia.

Czytaj też: Wypalenie zawodowe - można mu zapobiec

Łatwiej jest się też „wypalić” osobom o takich predyspozycjach, jak perfekcjonizm, niska samoocena czy trudności w wyrażaniu emocji. Otoczenie może zarówno chronić pracownika przed popadaniem w wyczerpanie i apatię, jak i podsycać negatywną sytuację.

Istotne znaczenie ma charakter relacji w pracy, poczucie wsparcia i zaufania lub ich brak.

Jak sobie radzić?

Dla uzyskania poprawy nie zawsze konieczna jest zmiana pracy. Istnieje wiele działań, które pomogą w lepszym przystosowania się do aktualnego stanowiska. Należy do nich rozwijanie umiejętności mówienia „nie”, dzielenia się zadaniami ze współpracownikami lub sprawniejszego organizowania pracy.

Pomóc może ponadto strategia radzenia sobie z napięciami w pracy. Jeśli to możliwe, dobrze jest także otwarcie porozmawiać z samym pracodawcą. Z jednej strony warto wspólnie przyjrzeć się obowiązkom zawodowym i spróbować wyeliminować te najmniej ważne, a mocno absorbujące. Z drugiej strony, można także spróbować zainteresować go coraz popularniejszymi programami wspierania pracowników w łączeniu pracy zawodowej i życia zawodowego (work-life balance).

Dobre rozwiązania to korzystanie z elastycznych godzin pracy, praca z domu oraz możliwość skorzystania z awaryjnego urlopu. Ważne jest, aby pamiętać, że pracodawcy też zależy na motywacji i dobrych wynikach pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.