Chelsea Manning: Twórcy oprogramowania powinni mieć swój kodeks etyki zawodowej

Chelsea Manning, aktywistka i była analityczka pracująca dla administracji USA, podczas konferencji SXSW w Austin (Teksas) powiedziała, że twórcy oprogramowania powinni mieć swój własny kodeks etyki zawodowej - poinformował serwis The Verge.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chelsea Manning: Twórcy oprogramowania powinni mieć swój kodeks etyki zawodowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

13 mar 2018 23:14


Podczas konferencji SXSW Chelsea Manning odniosła się do zagrożeń, które niesie niekontrolowane gromadzenie danych osobowych na szeroką skalę, a także zbyt duże zaufanie w stosunku do algorytmów sztucznej inteligencji.

"Algorytmy, na których pracowałam w Iraku, obecnie odnalazły drogę do świata korporacyjnego i znajdują zastosowanie między innymi w tworzeniu profili wiarygodności finansowej bądź zarządzaniu reklamą ukierunkowaną" - powiedziała.

Aktywistka, która w maju ubiegłego roku opuściła więzienie w wyniku ułaskawienia - po skazaniu na 35 lat pozbawienia wolności za ujawnienie tajnych informacji wywiadu USA - stwierdziła, że wszystkie narzędzia, z jakimi zetknęła się w pracy dla wojska, znajdują teraz zastosowanie w dziedzinach życia codziennego, w które coraz częściej wkracza sztuczna inteligencja.

Manning porównała swoje dylematy w pracy z dziedziny analizy predyktywnej, którą wykonywała 10 lat temu na zlecenie wojska, do tego, z czym obecnie stykają się programiści projektujący rozwiązania dla sztucznej inteligencji. "Bardzo często algorytmy działają na podstawie danych, które są zafałszowane" - zaznaczyła.

Jej wypowiedzi wpisują się w szerszą krytykę, z jaką ostatnio spotyka się technologia sztucznej inteligencji.

Chelsea Manning podczas konferencji SXSW wezwała do stworzenia "ram etycznych, które będą rządziły projektowaniem oprogramowania". Jak dodała, "jako technolodzy i programiści, szczególnie jeśli pracujemy przy systemach, które mają wpływ na życie milionów ludzi - i tak, mówię tu o Twitterze, Google i algorytmach predyktywnych - musimy być świadomi konsekwencji, jakie może wywierać to, co tworzymy".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.