Cele zawodowe i prywatne. Bieguny dwa?

0 0
Cele zawodowe i prywatne. Bieguny dwa?

Ile wspólnego z zarządzaniem ma wyprawa na biegun? Więcej, niż mogłoby się wydawać.

Najlepiej wie o tym Rafał Szczepanik, pierwszy Polak, który zdobył oba ziemskie bieguny i himalajski ośmiotysięcznik.

Wyprawy są jego prywatnym hobby, ale mają wiele punktów wspólnych z wykonywaną przez niego pracą trenera biznesu.

- Kiedy wróciłem z biegunów, okazało się, że bardzo wiele osób chce słuchać opowieści o moich wyprawach. Postanowiłem to wykorzystać w swoich szkoleniach dla menedżerów - mówi Szczepanik. - Jakby się nad tym dobrze zastanowić, to wyprawa jest projektem: trzeba zaplanować budżet, zorganizować sprzęt, zebrać ludzi, przygotować się. Te same reguły obowiązują w realizacji projektów biznesowych. Efekt jest taki, że opowiadam o swoich wyprawach, a tak naprawdę o zarządzaniu - tłumaczy.

Północ, południe

Biegun północny zdobył w kwietniu 2008 r., na południowy wybrał się w styczniu 2009 r. Start projektu zaczyna się jednak kilka miesięcy wcześniej.

Oprócz dogrania spraw organizacyjno-logistycznych (przeloty, ubezpieczenie, znalezienie agencji, która wynajmie sanie itd.) trzeba też przygotować się fizycznie, aby organizm przetrwał w trudnych warunkach (temperatura odczuwalna może wynosić nawet -80 stopni Celsjusza, a ciągnięty na saniach ekwipunek waży nawet 60 kg). Bez spełnienia tych warunków szanse powodzenia projektu są marne, ale jest jeszcze trzeci aspekt, o którym niewiele osób myśli: zespół.

- Zdarza się, że wyprawa rozpada się, bo ekipa nie jest zgrana. Prawie każdy ze wspinaczy czy polarników to twardy, nieraz wręcz bezkompromisowy charakter, a kiedy warunki stają się naprawdę trudne - o spięcia bardzo łatwo, a o kompromisach nie ma mowy - opowiada Szczepanik. - Dlatego tak ważne jest wcześniejsze poznanie się, zgranie. Każdy musi znać swoje miejsce i rolę w zespole - wyjaśnia.

Wyprawa po lodowej pustyni może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a więc zgranie grupy podczas wędrówki to podstawa, tym bardziej że zajmuje ona większą część dnia.

- Prawie przez cały czas idziemy na nartach, do których doklejone są foki. Zdejmujemy je tylko w bardzo nierównym terenie, gdzie wygodniej chodzi się tradycyjnym sposobem - w butach - opowiada Szczepanik. - Ponieważ śnieg jest kopny i grząski, najtrudniej ma pierwsza osoba. Ona zapada się najgłębiej, ale też swoim ciężarem ubija śnieg, czyli toruje drogę pozostałym. Dzięki temu następni mają nieco lżej - idą po twardszej nawierzchni - relacjonuje Rafał Szczepanik.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.