Były minister Rumunii i biznesmeni skazani za korupcję w sprawie Microsoftu

0 0
Były minister Rumunii i biznesmeni skazani za korupcję w sprawie Microsoftu
Decyzja rumuńskiego sądu jest ostateczna. (fot. pixabay.com)

• Były minister i trzej rumuńscy biznesmeni zostali skazani w poniedziałek (3.10) na kary do sześciu lat bezwzględnego więzienia i konfiskatę łącznej kwoty ok. 18 mln euro w ramach procesu dotyczącego zakupu licencji firmy Microsoft.
• Trzej biznesmeni zostali oskarżeni o to, że zażądali ponad 26 mln euro od rumuńskiego dystrybutora produktów Microsoft.
• W zamian obiecali wpłynięcie na rząd, by przedłużony został kontrakt na zakup licencji wydawanych przez amerykańskiego giganta.

Decyzja Sądu Kasacyjnego jest ostateczna. Pod koniec marca czterej oskarżeni zostali skazani przez sąd pierwszej instancji na mniej surowe kary - do trzech lat bezwzględnego więzienia i konfiskatę w sumie równowartości 10 mln euro. Zarzuty dotyczą prania pieniędzy, nadużycia wpływów i brania łapówek w sprawie sięgającej lat 2000.

Trzej biznesmeni zostali oskarżeni o to, że zażądali ponad 26 mln euro od rumuńskiego dystrybutora produktów Microsoft. W zamian obiecali wpłynięcie na rząd, by przedłużony został kontrakt na zakup licencji wydawanych przez amerykańskiego giganta. Część tych pieniędzy, czyli ok. trzech milionów euro, trafiło do ówczesnego ministra łączności (2008-2010) Gabriela Sandu. W poniedziałek został on skazany na trzy lata więzienia.

Głównym pośrednikiem w sprawie był biznesmen Gheorghe Stefan, ówczesny mer miasta Piatra Neamt, w północno-wschodniej części kraju. Usłyszał on w poniedziałek najsurowszy wyrok - sześciu lat więzienia.

Pozostali oskarżeni - wpływowy biznesmen Dorin Cocos i przedsiębiorca Nicolae Dumitru - zostali skazani na kary dwóch lat i czterech miesięcy więzienia.

Według prokuratury antykorupcyjnej rumuński rząd zapłacił w 2004 roku 54 mln dolarów za zakup licencji, "z czego 20 mln stanowiły prowizje, których domagały się osoby zamieszane w kontrakt, zarówno w ministerstwach, jak i prywatnych firmach".

W 2013 roku "Wall Street Journal" informował o dochodzeniu prowadzonym z kolei przez władze amerykańskie i dotyczącym Microsoftu i niektórych jego partnerów z powodu podejrzeń korupcji urzędników rządowych w Chinach, Włoszech i Rumunii w zamian za załatwienie kontraktów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.