Bułgaria: niepokojący wzrost korupcji

• Co piąty Bułgar uczestniczył w transakcji korupcyjnej. Wzrost korupcji w Bułgarii wzrasta niepokojąco od pięciu lat.
• Prezydent Rosen Plewnelijew powiedział, że najbardziej skorumpowana jest branża energetyczna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bułgaria: niepokojący wzrost korupcji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

4 lip 2016 16:52


Pozarządowy Ośrodek Badania Demokracji, który monitoruje to zjawisko od ponad 20 lat, alarmuje w raporcie, że od 2011 roku odnotowuje się tendencję wzrostu korupcji; po pewnej poprawie nastąpił powrót do sytuacji sprzed 15 lat.

Według eksperta ośrodka Dmitra Markowa "najbardziej niepokojące są powiązania między władzą a biznesem". "To partnerstwo działa na szkodę państwa i obywateli. Bułgaria powróciła do stanu sprzed 15 lat. Nie ma żadnego pozytywnego ruchu w stronę zmniejszenia korupcji" - oświadczył. Po 2011 r. odnotowuje się "drastyczny wzrost" tego zjawiska - dodał.

Według analityków Ośrodka krytyczny był 2014 rok, po którym odnotowano pewną poprawę. "Antykorupcyjne kroki, podejmowane przez władze, nie przynoszą pozytywnych wyników" - zastrzegł jednak Markow.

Autorzy raportu odnotowali, że wraz ze zbliżaniem się jesiennych wyborów prezydenckich odnotowuje się wzrost korupcji. "Władza szuka sposobów zagwarantowania sobie kolejnej kadencji" - oświadczył Markow.

Czytaj też: Bankructwa, czerwiec 2016: 61 firm w Polsce ogłosiło upadłość

Jedną z konkluzji raportu jest obserwacja, że władze nie prowadzą rzetelnych statystyk, które umożliwiłyby walkę z korupcją. "Wielka korupcja pozostaje bezkarna. Do wiadomości publicznej i wymiaru sprawiedliwości trafiają drobne, mało znaczące przypadki" - mówił ekspert.

Zmiany ustawodawcze, przeprowadzone w minionych latach, nie przyniosły spodziewanych wyników. Według raportu w Bułgarii potrzebne jest powołanie wyspecjalizowanego pionu prokuratury do walki z korupcją na wzór rumuński.

Prezydent Plewnelijew, uczestniczący w konferencji antykorupcyjnej, na której przedstawiono raport, ocenił, że najbardziej dotkniętą tym zjawiskiem dziedziną jest energetyka. "Od kilku lat mówi się, że stało się coś, co powinno być niedopuszczalne - administracyjna korupcja gwarantuje uprzywilejowany dostęp do publicznych zasobów zawsze tym samym strukturom" - stwierdził. "System trwałych korupcyjnych stosunków osiągnął nieznośny dla zwykłych obywateli poziom" - dodał.

Według Plewnelijewa rozpatrywana obecnie ustawa antykorupcyjna może przynieść pozytywne wyniki.

Bułgaria postrzegana jest, m.in. przez organizację Transparency International, jako najbardziej skorumpowane państwo w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.