Branża wodociągowa cierpi na przerost zatrudnienia

Koszty osobowe, przerost zatrudnienia, anarchiczne układy zbiorowe, to jedne z głównych źródeł nadmiernych kosztów branży wodno-kanalizacyjnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża wodociągowa cierpi na przerost zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl/Agnieszka Widera

www.portalsamorzadowy.pl

15 maj 2013 20:32


Poprawa efektywności to podstawowe wyzwanie, jakie stoi przed branżą wodno-kanalizacyjną. Dlatego pod względem efektywności działań, funkcjonowania należy przyjrzeć się każdemu rodzajowi kosztów.

- Dzisiejszy system taryfowy jest sprzeczny z efektywnością. Wprawdzie ustawa mówi, że system może pokrywać tylko uzasadnione koszty, ale przecież każdy koszt można uzasadnić, a ostatecznie mieszkańcy to pokryją ze swojej kieszeni - twierdzi Hanna Krajewska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i kanalizacji m. st. Warszawy, która przeprowadziła w swoim zakładzie rewolucję kadrową.

Analiza organizacyjna i ekonomiczna warszawskiego PWIK-u, przeprowadzona na początku 2012 r. wykazała, że jednym z głównych problemów był tam przerost kadry, a co za tym idzie koszty osobowe.

Wprowadzono system dobrowolnych odejść i w efekcie w kilka miesięcy zmniejszono zatrudnienie o blisko 500 osób (z 2800).

- Program (czyli odprawy - przyp. red.) kosztował firmę 27 mln zł, ale oszczędności jakie zyskaliśmy dzięki restrukturyzacji zatrudnienia są rzędu 40 mln rocznie. Od 1 sierpnia 2013 r. wprowadzamy nowy system wynagradzania pracowników - kontynuuje pani prezes, dodając, że trzeba było zmienić układ zbiorowy z 2004 r.

O tym, że można poprawować efektywność przedsiębiorstwa m.in. poprzez redukcję kosztów osobowych potwierdza Ryszard Langer, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.

- Anachroniczne układy zbiorowe to problem nie tylko w spółkach wodociągowych, ale w ogóle w spółkach komunalnych. Kiedy 30 proc. kosztów stanowią wynagrodzenia trzeba zastanowić się nad lepszym wykorzystaniem czasu pracy pracowników, nowy opisem procesów, by wprowadzić bardziej system motywujący załogę do kreatywności - mówi prezes Langer.

Artykuł powstał na podstawie sesji "Wodociągi i kanalizacja. Po pierwsze efektywność", podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.