Brak menedżerów to przyszłość? Polskie firmy zmierzają w turkusowym kierunku

• Firmy bez szefów gdzie rządzą pracownicy? Turkusowy model zarządzania (tak Frederick Laloux określił samorządzące się spółki) pojawia się także w polskich spółkach.
• Jak twierdzą eksperci, to właśnie do firm turkusowych należy przyszłość.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brak menedżerów to przyszłość? Polskie firmy zmierzają w turkusowym kierunku

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

28 wrz 2016 12:51


Płaska struktura, brak menedżerów, zbędnej biurokracji, hierarchii wewnętrznej i systemu motywacyjnego. Choć dla niektórych brzmi to jak utopia, to jednak są firmy, którymi zarządzają pracownicy.

Jedną z nich jest amerykański producent przetworów pomidorowych Morning Star, który zatrudnia 400 stałych pracowników, a w sezonie dodatkowo 2 tys. tymczasowych. Ma 23 oddziały i 700 mln dol. rocznego dochodu. Cały sekret funkcjonowania firmy bez menedżerów polega na tym, że pracownicy samodzielnie planują swoją pracę. Na początku roku każda osoba tworzy swój roczny plan działań, który konsultuje ze wszystkimi kooperantami. Kiedy zostanie ostatecznie ustalony – wciela go w życie, a jeśli coś idzie nie tak, dowie się o tym nie od szefa, ale od osób z którymi na co dzień współpracuje.

Czytaj też: Firma bez szefów? W Polsce to raczej nie przejdzie

Również General Electric Aviation, który zatrudnia 170 osób, ma płaską strukturę. Nad całym zespołem czuwa tylko jeden menedżer. Pracownicy sami określają procedury montażu. Każdy podpisuje komponent, który zainstalował, biorąc tym samym za niego odpowiedzialność. Rotacja w spółce wynosi zaledwie 5 proc.

Frederick Laloux w książce “Pracować inaczej” określił ten model zarządzania turkusowym. To jeden z kolorów typologii paradygmatów organizacyjnych. Pozostałe to czerwień (zarządzanie oparte na lęku, dominuje silna władza centralna, np. mafia), bursztyn (wiele szefów, hierarchiczna struktura, np. armia), pomarańcz (zarządzanie przez cele, hierarchiczność, np. korporacje) oraz zieleń (demokratyczne reguły decyzyjne, kultura oparta o wartości, np. ruchy społeczne).

Turkusowe firmy w Polsce

Jak mówi Darek Dobrzyniecki, partner zarządzający, wiceprezes Persona Global Polska, dla większości firm w Polsce – biorąc pod uwagę etap rozwoju populacji, w tym pracowników, menedżerów i właścicieli – model turkusowy to utopia.

– Spora część firm dopiero pokonuje wcześniejsze przełomy, czerwieni czy bursztynu do oranżu bądź zieleni. Nie mam jednak wątpliwości, że przyszłość należy do firm turkusowych – komentuje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.