wnp.pl

Bożena Lubińska-Kasprzak: Coraz mniej innowacyjnych firm

0 0
Bożena Lubińska-Kasprzak: Coraz mniej innowacyjnych firm
fot. PTWP

- Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują, że dyskusje o problemach z innowacyjnością i próby znalezienia nowych dróg rozwoju, choć wydają się już nudne i mało twórcze, są niestety nadal bardzo aktualne - mówi w wywiadzie dla wnp.pl Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak wypadają polskie innowacyjne firmy na tle europejskiej konkurencji?

- W latach 2010-2012 w większości krajów członkowskich UE spadała liczba innowacyjnych firm (oprócz Wielkiej Brytanii, Malty, Łotwy i Bułgarii). Polska nie osiągnęła w tym rankingu najgorszych wyników. Ale jednak z roku na rok ze statystyk wynika spadek innowacyjnych liczby firm. W 2010 r. było ich 28 proc. a w 2012 r. już 23 proc.

Przypadek Polski jest naprawdę zastanawiający, ponieważ dokładanie w tym samym czasie polskie firmy zwiększyły nakłady na działalność innowacyjną o 28 proc., wydają niewiele mniej niż wynosi średnia unijna. Wyprzedzamy Wielką Brytanię, Chorwację, Hiszpanię i można podawać wiele krajów, poniżej ponieważ plasujemy się na 12 pozycji pod tym względem. Podobna sytuacja dotyczy wydatków na działalność badawczo-rozwojową. W 2010 r. polska firma prowadząca działalność B+R wydawała na ten cel 322 tys. euro, w 2012 r - 710 tys. euro!

De facto oznacza to, że rynek innowatorów nam się kurczy, a ci co zostają, wydają na innowacje coraz więcej i to na bardzo przyzwoitym poziomie. Jest to sytuacja unikalna, gdy porównamy się z innymi krajami. Pewien udział ma w tym wsparcie publiczne udzielone jeszcze w ramach perspektywy 2007-2013. Nasze analizy pokazały, że instrumenty na innowacje przyciągały przede wszystkim firmy, które już prowadziły działalność innowacyjną, a więc pieniądz publiczny w dużym stopniu pomógł zintensyfikować i rozwinąć innowacyjność podmiotów, które na wejściu miały dobry potencjał.

A co z pozostałymi firmami, które tego potencjału nie mają albo nie widzą?

- Podtrzymywanie finansowania poszczególnych etapów działalności innowacyjnej firm jest ważne, ale chyba daleko niewystarczające, by rozszerzyć grono innowatorów. Mamy w Polsce ewidentny problem z dyfuzją innowacji, choć statystyka nie obejmuje tego, co dzieje się mikrofirmach. Oczywiście jest tam mnóstwo jednoosobowych inicjatyw i tymczasowych działalności, ale tam też rodzą się innowacyjne start-upy, których udział w dyfuzji innowacji z racji branż, w których powstają, aspiracji wzrostu, a nawet charakterystyki demograficznej właściciela (osoby do 30 roku życia) jest nie do przeceniania.

W tej chwili na różnych forach i krajowych i międzynarodowych mówi się o wspieraniu innowacyjności w ujęciu holistycznym, przez rozwijanie całego ekosystemu innowacji, a nie jego poszczególnych części. Coraz więcej poświęca się też uwagi innowacjom z punktu widzenia potrzeb społecznych, rzeczywiście potrzebnych i realizowanych przy współpracy wielu partnerów.

Czytaj całość na wnp.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.