Boom przedsiębiorczości w Polsce. Niemal 3 mln jednoosobowych firm na rynku

Blisko 3 mln jednoosobowych firm, prowadzących własną działalność gospodarczą było zarejestrowanych na koniec czerwca. To rekord, który potwierdza, że w Polsce mamy do czynienia z boomem przedsiębiorczości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Boom przedsiębiorczości w Polsce. Niemal 3 mln jednoosobowych firm na rynku

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

15 lip 2015 21:23


Jak podkreśla w Polskim Radiu 24 Marek Siudaj, ekspert Tax Care, to oznacza, że najmniejsze firmy radzą sobie na rynku coraz lepiej, gdyż w innym przypadku mielibyśmy do czynienia z ich ubytkiem.

O tym, że te firmy radzą sobie na rynku świadczy przyrost kredytów oraz depozytów. Jak wylicza ekspert, w maju było ich o 4,5 mld zł więcej niż rok wcześniej.

- Widać wyraźny trend rejestracji nowych i spadek zamykanych firm. Jak mówi ekspert, nadal jednak główną przyczyną jest wzrost liczby osób, znajdujących zatrudnienie dzięki tej formie świadczenia pracy.

Czytaj też: Brak zaufania hamuje przedsiębiorczość w Polsce. Potrzebna zmiana mentalności

Teraz jednak sytuacja się zmienia. Ekspert przypomina, że obecne położenie najmniejszych podmiotów jest diametralnie różne w porównaniu z 2012 r. i 2013 r., gdy rejestrowano je, gdyż wtedy była to jedyna forma zatrudnienia. Teraz, gdy z pracy jest więcej, spada bezrobocie, firmy szukają nowych pracowników, to, że rejestruje się ich nadal dużo, świadczy o tym, że znajdują one swoje miejsce na rynku i po prostu zarabiają.

Ekspert podkreśla jednocześnie, że prowadzenie własnej jednoosobowej firmy nie zawsze oznacza sukces.

Czytaj też: Kobiety coraz częściej zakładają własne firmy. Są bardziej przedsiębiorcze od mężczyzn?

Pierwszy rok przeżywa 70 proc. nowo zarejestrowanych, a 5-lecie świętuje co trzecia z nich.

Najwięcej firm jednoosobowych działa w handlu oraz usługach - np. naprawy samochodów. Bardzo dużo takich firm działa w budownictwie. Jednoosobową działalność rejestruje też wielu specjalistów, naukowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

laury 2015-07-24 12:51:15

Firmy powstają bo są ku temu sprzyjające warunki. Cały rynek UE stoi przed nimi otworem. Młodzi ludzie coraz lepiej wykorzystują narzędzie IT takie jak CRM ERP itp. blog.kamee.pl