wnp.pl

Blaski i cienie pracy zdalnej

0 0
Blaski i cienie pracy zdalnej

Praca na odległość jest często zachwalana, jednak niekoniecznie musi się sprawdzić. Według danych IPSOS Mori w Polsce w ten sposób pracuje 3 proc. pracowników, natomiast w Europie - 15 proc.

Pracownicy poza biurem zwykle na końcu dowiadują się o zmianach w projektach, bywają też pomijani w rozmowach o rozwoju firmy. Komunikację utrudnia bariera informacyjna. Dlatego prace zespołowe warto realizować w jednym miejscu, chociażby ze względu na pomoc w rozwiązywaniu napotkanych problemów.

Czytaj też: Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?

W przypadku pracy zdalnej, szefowie mają mniej narzędzi kontroli pracownika i mniej wiedzą o jego problemach. Trudniej im przekazywać dodatkowe informacje, a głównym kanałem wymiany informacji pozostaje Skype, e-mail i inne komunikatory.

Zaletami pracy w domu jest elastyczność godzin pracy i to, że zawsze mamy do niej blisko. Pracujący zdalnie doceniają też to, że mają spokój. Głośna rozmowa przez telefon współpracownika, zamieszanie spowodowane wchodzeniem czy wychodzeniem kolegi z biura czy też niewystarczające oświetlenie może zniechęcać od wykonywania pracy.

Domowe biuro można stworzyć według własnych upodobań, tego rodzaju praca nie wymaga też odpowiedniego ubioru, przerwy można planować samodzielnie. Praca zdalna jest popularna np. w startupach, gdzie do takiej formy przyznaje się trzy czwarte pracowników. Z drugiej strony np. firma Buffer dopłaca każdemu pracownikowi 22 tysiące dolarów rocznie za pracę w biurze. Praca w zespole, zdaniem Macieja Firlita, prezesa spółki Avenhansen, pozwala na rozwinięcie umiejętności i kompetencji własnych dzięki kontaktowi z pozostałymi członkami zespołu. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma – każda forma pracy ma swoje zalety i wady.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.