Biznes nie lubi parytetów. Firmy same powinny dbać o równouprawnienie

Polska dobrze wypada na tle innych krajów, plasując się w czołówce europejskiej i światowej pod względem udziału kobiet w kierowaniu w firmach. Preferowaną przez polskie firmy formą wspierania równości płci jest zagwarantowanie specjalnym regulaminem równych płac na tych samych stanowiskach. Polski biznes nie lubi natomiast parytetów - wynika z raportu "Polski biznes silny kobietami" firmy Grant Thornton.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biznes nie lubi parytetów. Firmy same powinny dbać o równouprawnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 mar 2018 11:44


  • 34 proc. wyższej kadry kierowniczej polskich firm stanowią kobiety - wynika z raportu firmy Grant Thornton.
  • Średnia dla UE wyniosła jedynie 27 proc., a dla świata 24 proc.
  • Pomimo wysokiego udziału kobiet w ogólnej kategorii wyższej kadry kierowniczej, nadal mało było w polskich firmach kobiet na najwyższych stanowiskach.
  • Z raportu wynika, że polski biznes nie lubi natomiast parytetów, które - zdaniem autorów raportu - wydają się być najdalej idącą formą zwiększania równości płci w miejscu pracy.
  • Połowa polskich przedsiębiorców uważa, że o równouprawnienie w firmach powinien dbać sam biznes, a nie ustalony odgórnie parytet - czytamy w raporcie.
  • Przed kobietami w polskim biznesie jest więc jeszcze daleka droga do pełnego rozbicia szklanego sufitu.

Zgodnie z raportem "Polski biznes silny kobietami" opartym na badaniu International Business Report prowadzonym przez Grant Thornton, wśród ogółu senior menadżerów w polskich dużych i średnich przedsiębiorstwach, czyli wyższej kadry kierowniczej, 34 proc. stanowią kobiety.

"Polska dobrze wypada na tle innych krajów, plasując się w czołówce europejskiej i światowej pod względem udziału kobiet w kierowaniu w firmach. Średnia dla UE wyniosła jedynie 27 proc., a dla świata 24 proc. Najlepiej w Europie wypadły dwa kraje bałtyckie - Litwa i Estonia (36 proc.), a ex aequo z nami uplasowały się Włochy (34 proc.)" - napisano w raporcie.

Na świecie najlepiej wypadły kraje azjatyckie - w Filipinach niemal połowę wyższej kadry kierowniczej stanowią kobiety (47 proc.), dobry wynik odnotowały przedsiębiorstwa z Indonezji (43 proc.) i Tajlandii (42 proc.).

Czytaj też: Zarządy polskich firm są zdominowane przez mężczyzn

"Największe nierówności zanotowały firmy w Japonii - jedynie 5 proc. kadry kierowniczej Kraju Kwitnącej Wiśni to kobiety. Co ciekawe niższy wynik od Polski zanotowały tak dojrzałe gospodarki, jak Stanów Zjednoczonych (21 proc.), Wielkiej Brytanii (22 proc.), czy Niemiec (23 proc.)" - napisano w raporcie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.