Biurokracja, korupcja i brak koncentracji na potrzebach klienta. Te elementy krytykują ekspaci z krajów CEE

0 0
Biurokracja, korupcja i brak koncentracji na potrzebach klienta. Te elementy krytykują ekspaci z krajów CEE
Fot. shutterstock

Po 25 latach od zmiany ustroju, istotne problemy biznesowe wciąż blokują wzrost poziomu konkurencyjności firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Jakie?

Warunki prowadzenia biznesu, styl zarządzania, menadżerowie i rynek oraz transparentność
i kwestie międzykulturowe – to cztery główne tematy badania przeprowadzonego niedawno na zlecenie firmy Target Executive Search przez instytut GfK i Central European University Business School.

Ekspaci cenią sobie jakość życia w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak ich ocena pracy tutaj jest bardziej złożona. - Świetne miejsce do życia, nie zawsze równie dobre do pracy – komentuje jeden z przyjezdnych menadżerów.

Respondenci wskazywali, że mieszkańcy regionu są na ogół towarzyscy, a nawiązanie osobistych relacji jest istotne w biznesie. Szczególnie widać to w przypadku orientacji proklienckiej, gdy zdaniem obcokrajowców ich lokalni koledzy wyżej stawiają dobre relacje z odbiorcami niż faktyczną koncentrację na ich potrzebach w prowadzonych działaniach.

Czytaj też: Jest kobietą i ma 39 lat. Tak wygląda przeciętny ekspata

- Brak zdecydowanego skupienia się na klientach wydaje się jednym z głównych powodów blokujących wzrost konkurencyjności. Co ciekawe, rodzimi menadżerowie uważają to za mniejszy problem, podczas gdy obcokrajowcy uważają miejscowe firmy za odstające pod tym względem – wyjaśnia Klemens Wersonig, CEO Target Executive Search Group.

- Gdyby udało się to zmienić, jednocześnie z obniżeniem stopnia biurokracji oraz wyeliminowaniem korupcji, przedsiębiorstwa z Europy Środkowo-Wschodniej mogłyby uzyskać kolejny impuls do rozwoju. Miałyby szansę na odzyskanie impetu, jakiego nabrały po zmianie ustroju oraz po wstąpieniu do Unii Europejskiej, a który, jak się wydaje, straciły po kryzysie ekonomicznym w 2009 r. – dodaje Klemens Wersonig.

Chociaż mało kto popiera twierdzenie, że biznes i handel są w tych krajach mocno zorientowane na klienta (pogląd taki jest wśród najrzadziej wyrażanych w całym badaniu), przyjazne stosunki
z odbiorcami są postrzegane jako kluczowy element sukcesu. Relacje międzyludzkie są ważne również wewnątrz firm, gdzie „otwarta wymiana poglądów jest często utrudniona, bowiem komentarze są odbierane personalnie”.

Biurokracja i korupcja pozostają bolesnym problemem w regionie. Powolny i nieprzejrzysty proces decyzyjny ogranicza konkurencyjność i efektywność biznesu. Obcokrajowcy twierdzą, że “lokalni menadżerowie lubią działać według dawnych zwyczajów”, a “korupcja jest czymś powszednim”.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.