Będą zmiany zachęcające do zatrudniania osób niepełnosprawnych

Zmiany w Kodeksie pracy i dostosowanie terapii zajęciowej osób z niepełnosprawnościami do potrzeb rynku pracy zapowiedzieli w Opolu przedstawiciele MRPiPS oraz PFRON. Opolszczyzna była ostatnim województwem, w którym prowadzono konsultacje programu "Za życiem".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zmiany zachęcające do zatrudniania osób niepełnosprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

4 paź 2017 22:20


Na konferencji prasowej przedstawiciele ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych relacjonowali m.in. efekty prac nad programem kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", którego celem jest pomoc m.in. niepełnosprawnym i ich opiekunom.

"Już teraz widzimy pierwsze pozytywne efekty naszych prac. Dzięki sytuacji ekonomicznej i wprowadzonym przez rząd programom wsparcia, stopa bezrobocia wśród niepełnosprawnych jest na rekordowo niskim poziomie. W latach 2013-2014 bezrobocie wśród niepełnosprawnych rosło, aby osiągnąć w 2015 roku 13 proc. Dzisiaj ten wskaźnik spadł do rekordowo niskiego poziomu 8 proc. Także wskaźnik aktywności zawodowej wzrósł z 22 do 27,1 proc. Można powiedzieć, że pracownik niepełnosprawny stał się także pracownikiem poszukiwanym" - podkreślił dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS Mirosław Przewoźnik.

Zdaniem Przewoźnika, kolejne propozycje w ramach programu "Za życiem" powinny w jeszcze większym stopniu zachęcić pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Służyć temu ma m.in. uelastycznienie przepisów Kodeksu pracy. Propozycja MRPiPS zakłada, że rodzice osób niepełnosprawnych mogliby wnioskować do pracodawcy o wprowadzenie elastycznych godzin pracy oraz o wykonywanie jej w formie telepracy.

Lepiej przystosowane do potrzeb potencjalnych pracodawców miałby też programu warsztatów terapii zajęciowej.

Zastępca prezesa PFRON Tomasz Maruszewski poinformował, że w 2016 roku na warsztaty terapii zajęciowej, którymi objęto 206 tysięcy osób, jego instytucja wydała 419 mln złotych. Jak zaznaczył, w ocenie PFRON, zbyt mała liczba uczestników terapii znajduje zatrudnienie. Aby to zmienić Fundusz zamierza wprowadzić praktyki zawodowe dla uczestników warsztatów oraz utworzyć Kluby Uczestników Terapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.