Audyt w spółkach Skarbu Państwa: Wyniki najwcześniej za kilka tygodni

• Wyniki audytu spółek Skarbu Państwa będą najwcześniej za kilka tygodni - powiedział minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.
• Dodał, że główna część materiałów ze spółek spłynęła.
• Do końca tygodnia ma dotrzeć komplet materiałów do analizy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Audyt w spółkach Skarbu Państwa: Wyniki najwcześniej za kilka tygodni

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 paź 2016 13:19


"Do końca miesiąca spółki miały czas. Główna część już materiałów napłynęła, ale jeszcze nie wszystkie. Czekamy w tych dniach. Mam nadzieję, że do końca tygodnia będziemy mieli komplet materiałów do analizy" - mówił dziennikarzom w Sejmie Kamiński.

Pytany przez dziennikarzy, kto nie dostarczył jeszcze materiałów, podkreślił, że "nie może teraz tego powiedzieć, bo być może dokumenty są w drodze".

"Zakładam, że w najbliższych dniach do mnie te materiały trafią i dopiero wtedy rozpocznie się analiza. To będzie poważna analiza i ona wymaga czasu" - dodał.

Kamiński podkreślił, że nie poda żadnej "konkretnej daty", ale - jak mówił - wyniki analizy będą znane jesienią. "Wyniki będą najwcześniej za kilka tygodni. Chcemy pracować szybko, natomiast to nie będą wyniki z godziny na godzinę i z dnia na dzień" - wyjaśniał. "To są poważne sprawy" - zaznaczył.

Tłumaczył, że analizie zostaną poddane dwa lata "działania spółek i zawierania umów". "To jest rok 2015, 2016. Chcemy zobaczyć, co się działo w tym roku w spółkach, kiedy doszło do zmiany władzy, jak pod koniec swoich rządów Platforma nadzorowała spółki, co z tego wynikało i jak to wygląda pod nowymi rządami" - powiedział.

Czytaj też: Beata Szydło wezwała ministrów, którym podlegają spółki SP

Kamiński zapewnił, że zostaną wyciągnięte "wszelkie konsekwencje", jeśli - jak mówił - stwierdzone zostaną "jakiekolwiek nadużycia czy sytuacje patologiczne". "Na podstawie tych analiz będą też typowane kontrole CBA" - dodał.

Kamiński pytany był też o sytuację w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Wczoraj było posiedzenie komisji (obrony narodowej) w tej sprawie. Wiem, że ministerstwo obrony dokonało audytu we własnym zakresie. Również będziemy tego audytu dokonywali. Natomiast wczoraj była informacja źródłowa przedstawiona posłom z komisji obrony, tak że tutaj proszę zajrzeć do stenogramów z komisji, tam - z tego, co wiem - padło szereg konkretnych informacji" - mówił minister. Dodał, że jeśli MON podejrzewa, że doszło do złamania sprawa, to "jest oczywiste, jest obowiązkiem ministra, czy odpowiednich organów zawiadomić prokuraturę".

Minister Antoni Macierewicz w trakcie wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej zarzucał rządom PO, że dopuściły do nadużyć i nieprawidłowości w państwowej zbrojeniówce.

Kilka tygodniu temu premier Beata Szydło spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa. Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek, zleciła ona ministrom, by przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek, przeanalizowali działalność zarządów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.