Asertywność w pracy: Osoby asertywne mają większe szanse na zawodowy sukces

0 0
Asertywność w pracy: Osoby asertywne mają większe szanse na zawodowy sukces
Dzięki umiejętnie stosowanej asertywności można szybko rozwiązać konflikty, pracować w lepszej, pełnej zaufania atmosferze i być bardziej świadomym własnej wartości (fot.fotolia)

• Asertywność jest bardzo często mylnie identyfikowana jedynie jako zdolność do odmowy.
• Wielokrotnie uważana jest za umiejętność złą lub przynajmniej niemile widzianą przez pracodawców.
• Nic bardziej mylnego - odpowiednio rozumiana i wykorzystywana w pracy asertywność może stać się atutem, który w przyszłości znacznie wpłynie na osobisty sukces pracownika.

Asertywność stanowi poniekąd dość niewygodny temat, o którym wiele osób woli nie mówić. Kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych zapytani o tę umiejętność zazwyczaj nie wiedzą, jaka odpowiedź satysfakcjonowałaby pracodawcę, a zatrudnieni pracownicy niechętnie korzystają z tej cechy w obawie przed negatywnymi konsekwencjami.

Czytaj też: Asertywny menedżer? Nie warto być przyjacielem za wszelką cenę

Wiele osób, w obawie przed utratą pracy woli unikać sytuacji, w których będą musiały wyrazić, odmienne od przełożonego, zdanie. Tacy pracownicy często ulegają innym, bez zastanowienia godzą się na wykonywanie zadań i nie są w stanie odmówić innym członkom zespołu, nawet jeśli prośby te bywają znacznym nadużyciem i wychodzą poza zakres ich obowiązków.

Bierni pracownicy nie mają szans na zdobycie szacunku

- Nie wykorzystując w pracy asertywności wiele osób naraża się na niepotrzebny stres i zmęczenie, które mogą mieć w przyszłości bardzo negatywne konsekwencje. Bierni pracownicy, nie wyrażający własnych opinii nie mają szansy na osiągnięcie osobistego sukcesu i zdobycie szacunku wśród innych członków zespołu. Pozwalając na to, by inni wykorzystywali ich zupełny brak zdolności do odmowy osoby te same doprowadzają do sytuacji, w których nie są w stanie zrealizować wszystkich zaplanowanych działań, czym narażają się na krytykę ze strony lidera. Często same również zaczynają myśleć o sobie w negatywny sposób, obniżając własną pewność siebie, motywację i w rezultacie efektywność - informują eksperci z HR Tools.

Asertywność to nie tylko słowo "nie"

Warto zdać sobie sprawę z tego, że pod pojęciem asertywności kryje się o wiele więcej i nie składa się ono jedynie z umiejętności mówienia „nie”.

- Właściwie rozumiana asertywność to zdolność do wyrażania swoich opinii oraz uczuć w taki sposób, by były one jasne i zrozumiałe, ale równocześnie by nie naruszały praw innych osób i wyznaczonych przez nie granic. To umiejętność poszanowania czyjegoś zdania, ale zarazem zaznaczenie posiadania odmiennego stanowiska w danej kwestii. Wykorzystywana w ten sposób asertywność może być cenną, przydatną w pracy umiejętnością, która pozwoli nie tylko uniknąć zbędnego stresu, ale również umożliwi pracownikowi wyrażanie swoich opinii bez narażania się na krytykę ze strony pozostałych członków zespołu - twierdzą eksperci z HR Tools.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Tekst i definicja piękne tylko co z tego... Do zachodniej kultury organizacyjnej jest bardzo daleko. W różnych firmach asertywność (głośne wyrażanie swojego zdania, wychodzenie z inicjatywą etc.) było źle widziane i takich osób pozbywano się szybko.
 • HR spece produkują klej ideologiczny.
  Ciekawe co będą kreować , gdy kryzys obecnego kapitalizmu naprawdę nabierzę rozmachu.

  Każda firma ma swoja kulturę i swoje "oczywistości". .. i nawet wysublimowana asertywność wobec nich nie wesprze pozycji pracownika.

  Zgadzam sie z przedmówcą, w przypadku 70 % przedsiębiorstw asertywność to odejście z pracy.
 • Ta asertywność polega na tym,żeby nie zgadzać sie pracować za śmieszne pieniądze.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.