Aon Hewitt przejmuje Modern Survey

0 0
Aon Hewitt przejmuje Modern Survey
Edward Stanoch, partner w Aon Hewitt, członek zarządu w Polsce. (fot. youtube)

Aon Hewitt, firma zajmująca się doradztwem i dostarczaniem rozwiązań outsourcingowych w obszarze zarządzania ludźmi, przejęła Modern Survey - firmę, która dostarcza rozwiązania technologiczne wspierające badania zaangażowania pracowników oraz analitykę zarządzania talentami.

Transakcja przejęcia Modern Survey powiększy portfolio posiadanych przez Aon Hewitt analitycznych rozwiązań biznesowych z obszaru kapitału ludzkiego, zaangażowania i oceny pracowników o technologię służącą raportowaniu oraz tworzeniu przyjaznych dla użytkownika paneli wspierających podejmowanie decyzji oraz planowanie działań.

Dzięki prowadzonym przez Modern Survey badaniom organizacje mogą lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania pracowników w każdej z faz cyklu "życia" pracownika w firmie – poczynając od doświadczeń kandydata do pracy, proces onboardingu, fazy zaangażowania aż po rozmowę związaną z odejściem z firmy.

Czytaj też: Najlepsi pracodawcy Aon Hewitt po raz 10. Pod patronatem PulsHR.pl

- Zauważamy, że dla naszych klientów wciąż kluczowe jest przyciąganie najzdolniejszych ludzi do firmy i zatrzymywanie w niej talentów. Jednocześnie widzimy, że wiele organizacji ogranicza się do pojedynczych i dość wąskich badań dotyczących motywowania pracowników – mówi Michael Burke, CEO Praktyk Talent, Rewards & Performance w Aon Hewitt.

- Przejęcie Modern Survey pozwoli nam – a tym samym klientom, z którymi pracujemy – na płynne przejście od badania zaangażowania pracowników raz w roku do skutecznego wsparcia ich w bardziej złożonych procesach.Teraz dane z badań będą dostępne w przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniu, pozwalającym na szybkie wnioskowanie a przez to – bardziej efektywne zarządzanie biznesem, wydajnością zespołów i zaangażowaniem pracowników - dodaje Edward Stanoch, partner Aon Hewitt, członek zarządu Aon Hewitt w Polsce i szef europejskiej Praktyki Talent.

Zespół Modern Survey to grupa ponad 40 ekspertów z Minneapolis, którzy dołączą do 350-osobowego zespołu globalnej Praktyki Employee Engagement działającej w ramach grupy niemal 3 tys. ekspertów Aon Hewitt z obszaru zarządzania talentami.

Trzech założycieli Modern Survey: Patrick Riley, Dan Riley i Don MacPherson pozostanie w rolach liderskich w Praktyce Talent, Rewards & Performance Aon Hewitt. - W miarę zaostrzania się wojny o talenty firmy muszą przyjąć bardziej zintegrowane podejście do badań w obszarze kapitału ludzkiego, zdecydowanie wychodzące poza przeprowadzanie badania zaangażowania raz w roku – powiedział Patrick Riley, CEO i jeden z założycieli Modern Survey.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.