Ani kumpel, ani tyran. Szef powinien wymagać

0 0
Ani kumpel, ani tyran. Szef powinien wymagać

Kumplowski styl zarządzania jest prostszy, ale nie tego oczekują pracownicy. Wolą, aby szef najpierw wymagał, a potem się spoufalał. Czy można to połączyć?

Beata Stola, dyrektor HR dla Europy Środkowej i Wschodniej w Liberty Global uważa, że odrobina prywatności nie przeszkadza w komunikacji szefa z podwładnym.

– W nowoczesnych firmach relacje pracownik – przełożony są jasno określone. W wielu korporacjach wzmacnia się kulturę wspierającą dbałość o to, by takie relacje oparte były na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu – mówi Beata Stola. – Ten model partnerstwa nie wyklucza przyjacielskich rozmów o sprawach prywatnych, np. podczas przerwy na lunch, jednak gdy wracamy do spraw zawodowych, to relacja szef – pracownik jest dla wszystkich oczywista. Wtedy rozmawiamy o zadaniach, terminie i sposobie wykonania pracy.

Z kolei w PepsiCo wszyscy mówią do siebie po imieniu bez względu na zajmowane stanowisko, a kierownictwo wręcz wspiera nieformalną atmosferę, jaka panuje w firmie.

– Od nazw stanowisk i związanych z nimi atrybutów ważniejsza jest dla nas umiejętność rozwijania biznesu, skutecznej współpracy w zespole i przedstawiania własnego punktu widzenia – wyjaśnia Marta Rogóż, dyrektor personalna PepsiCo.

– W naszej firmie wszyscy bardzo doceniają spontaniczne inicjatywy pochodzące od ich koleżanek i kolegów, a także szefów. Mogą to być np. składane życzenia urodzinowe, imieninowe, oferta zrobienia kawy czy przyniesienia lunchu lub oddolne inicjatywy pracowników dotyczące dobrowolnego zaangażowania się w pomoc innym na zasadach wolontariatu – dodaje.

My tu pracujemy, a oni pozują do zdjęć

Zdaniem ekspertów podstawą budowania przyjaznej relacji na linii szef-pracownik jest zaufanie. – To jest trudne do osiągnięcia, bo pracownicy często mają poczucie, że oni są tutaj, pracują dla wyzyskiwaczy, a szefostwo jest niedostępne, zamknięte i po drugiej stronie. Zarząd niejednokrotnie znany jest jedynie ze zdjęć i nie ma pojęcia, kim są i co sobie myślą podwładni. Później zarządzający popełniają gafy, bo nie wiedzą, jak są postrzegani w firmie – uważa Wojciech Kurda, doradca biznesu z GFPM Management Consultants.

Zaufanie do podwładnych powinno mieć swoje odzwierciedlenie w stylu komunikacji. Szef ma za zadanie pokazać pracownikom, w jakim kierunku zmierza firma i próbować przekonać ich, że wytyczone cele są realne do osiągnięcia, a nie stanowią wymysłów z księżyca.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.