Agencja Rozwoju Przemysłu: Prawie 400 mln zł na pożyczki dla dużych firm na rozwój i restrukturyzację

Agencja Rozwoju Przemysłu chce w tym roku przeznaczyć około 400 mln zł na pożyczki dla dużych firm. Przedsiębiorstwa, które szukają finansowania na rozwój i restrukturyzację, mogą liczyć na wsparcie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agencja Rozwoju Przemysłu: Prawie 400 mln zł na pożyczki dla dużych firm na rozwój i restrukturyzację

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 mar 2015 13:24


"Do 2020 roku suma ta wyniesie 1,8 mld zł, z czego 1,6 mld zł na finansowanie typowo komercyjne, a 0,2 mld zł na finansowanie pomocowe. Jest to oferta skierowana do dużych przedsiębiorstw działających we wszystkich branżach, szukających finansowania rozwoju i restrukturyzacji" - poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Każdy projekt jest rozpatrywany indywidualnie.

Agencja wyjaśniła, że na jej ofertę obok pożyczek dla dużych przedsiębiorstw składa się też wsparcie kapitałowe innowacyjnych projektów małych i średnich firm, a także wspólne przedsięwzięcia nauki z biznesem za pomocą Platformy Transferu Technologii.

Czytaj też: MPiPS: 219 wniosków o pożyczkę z programu "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie"

ARP poprzez platformę planuje wspomagać zarówno organizacyjnie, jak i finansowo przepływ innowacyjnych rozwiązań od "dawców technologii", czyli firm, jednostek naukowych, wynalazców do "biorców", czyli przedsiębiorstw, głównie z sektora małych i średnich. "Platforma Transferu Technologii będzie gromadzić dane o dostępnych innowacjach, patentach, licencjach oraz informacje o zapotrzebowaniu firm na dane rozwiązania technologiczne. Będzie to również wsparcie eksperckie dotyczące wykorzystania nowych technologii" - tłumaczyła wcześniej wiceprezes ARP Patrycja Zielińska.

Jak poinformowała Agencja, platforma ma być otwarta w maju.

Do niedawna ARP zajmowała się przede wszystkim restrukturyzacją dużych firm. Teraz wspiera też rozwój innowacyjności poprzez ARP Venture, która oferuje kapitał i doradztwo na ten cel w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

"ARP Venture inwestuje na etapie wdrażania do produkcji lub ekspansji przedsiębiorstwa, a nie na etapie badań i rozwoju - na tym etapie możliwe jest przyjęcie statusu obserwatora. Do końca roku na projekty innowacyjne w fazie komercjalizacji spółka zamierza przeznaczyć 70 mln zł" - podkreśliła Agencja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.