8 rzeczy, które warto powiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej

„Wiem dużo na temat firmy”, „Chcę dla was pracować”, „Ważny jest dla mnie rozwój” – to niektóre z informacji, które kandydat powinien zawrzeć w odpowiedziach udzielanych konsultantowi ds. rekrutacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

8 rzeczy, które warto powiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej

PODZIEL SIĘ


Autor: JL

12 wrz 2016 12:34


Jak w gąszczu pytań, których celem jest sprawdzenie doświadczenia, kompetencji i motywacji kandydata do pracy na danym stanowisku, o nich pamiętać?

Znaczna część kandydatów, którzy chcą rozpocząć albo dalej rozwijać swoją karierę zawodową musi uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych i stawić czoła konsultantowi ds. rekrutacji bądź przyszłemu przełożonemu. Mimo że jest to niecodzienna sytuacja, osoby zainteresowane rozwojem zawodowym muszą się z nią zmierzyć. Niektórzy kandydaci w ogóle nie przejmują się rozmową kwalifikacyjną, inni odczuwają niewielki stres, jeszcze innym spędza ona sen z powiek. Warto zatem pamiętać o ośmiu rzeczach, które jeśli zostaną zawarte w odpowiedzi, mogą pomóc pokonać stres i wpłynąć na decyzję o zatrudnieniu. 

Wiem dużo na temat firmy

Często pada pytanie, co kandydat wie na temat firmy, do której aplikuje. Przygotowując się do spotkania warto wcześniej zapoznać się z profilem działalności jaką prowadzi potencjalny, przyszły pracodawca oraz uzyskać jak najwięcej informacji na jego temat. Tutaj z pomocą uczestnikom procesu rekrutacji przychodzi strona internetowa organizacji.

– W czasie rozmowy kwalifikacyjnej warto, aby kandydat dodał, że profil firmy odpowiada jego zainteresowaniom i jest zgodny z kierunkiem w jakim chce się rozwijać. Pracodawca na pewno doceni wiedzę kandydata, ponieważ jej posiadanie świadczy o jego świadomym wyborze i rzetelności – komentuje Adrian Stolarski, Team Leader Sales&Logistics w LeasingTeam Group.

Ważny jest dla mnie rozwój i podnoszenie kompetencji

Jest to ważna informacja dla potencjalnego pracodawcy, ponieważ wskazuje, że oprócz wynagrodzenia, kandydata motywują również inne aspekty. Pracodawcy doskonale wiedzą, że osoby nastawione na rozwój są bardziej elastyczne, szybciej dostosowują się do nowego środowiska oraz wykazują się większą proaktywnością.

Taka informacja pozwoli również pracodawcy na lepsze zaplanowanie ścieżki kariery pracownika. Nawet jeśli kandydat nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów powinien zaznaczyć, że dołoży wszelkich starań, aby w jak najkrótszym czasie podnieść brakujące kompetencje. Zadeklarowanie przez kandydata chęci rozwoju wskazuje również na jego otwartość do podejmowania wyzwań, których na pewno będzie sporo na nowym stanowisku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.