60 mln zł na innowacje dla przedsiębiorców z branży odzieżowo-tekstylnej

60 mln zł trafi do przedsiębiorców i konsorcjów, które podejmą się tworzenia nowych technologii i innowacyjnych projektów dla branży odzieżowo-tekstylnej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach programu Innotextile skierowanego do sektora włókienniczego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

60 mln zł na innowacje dla przedsiębiorców z branży odzieżowo-tekstylnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 mar 2016 7:53


Wnioski w ramach pierwszego konkursu Innotextile będzie można składać w NCBR od 15 kwietnia do 15 czerwca 2016 r.

- Przywiązujemy ogromną wagę do tego programu. Przemysł tekstylny i odzieżowy przeszedł ogromne zmiany w ostatnim czasie. Dziś jest to masa specjalistycznych rynków - tekstylia dla rolnictwa, medycyny, przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, budownictwa, meblarstwa, wyposażenia wnętrz, odzież ochronna, mundury, sportowa czy rekreacyjna - powiedział Tadeusz Wawrzyniak, prezes PIOT (Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego). To właśnie ta organizacja wnioskowała o utworzenie programu.

W tych segmentach - przekonywał Wawrzyniak - mamy do czynienia z bardzo dużą innowacyjnością. - Program ma na celu budowanie kolejnych naszych przewag konkurencyjnych w oparciu o innowacje. Chodzi tak o nowe produkty, jak technologie ich wytwarzania - wskazał.

Wsparcie dla MŚP

Według niego "program został tak skrojony, by sprzyjać małym i średnim przedsiębiorstwom, z ciekawymi pomysłami".

- Innowacyjność polskiej gospodarki powinniśmy oprzeć na współpracy przedsiębiorców z rodzimymi naukowcami. Chcemy uwolnić potencjał wynikający z kooperacji obu środowisk. Dzięki programom sektorowym tworzymy nić porozumienia z kręgami gospodarczymi, a przykładem takiej współpracy jest właśnie Innotextile - powiedział z kolei cytowany w komunikacie NCBR wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Według komunikatu "w pierwszym z konkursów przewidziano 60 mln zł na dofinansowanie projektów, a o środki ubiegać się mogą firmy lub konsorcja, które zgłoszą najlepsze projekty, wpisujące się w ambitną agendę badawczą zaproponowaną przez przemysł".

Pieniądze na innowacje

W oparciu o program dofinansowanych może być siedem obszarów badawczych, m.in. personalizacja projektowania wyrobów odzieżowych, indywidualizacja wzornictwa tekstyliów i produkcja na zamówienie indywidualnego klienta. Badania mają dotyczyć także rozwoju informatycznych systemów projektowania i konstruowania odzieży, wyrobów tekstylnych z wbudowanymi systemami monitoringu parametrów fizjologicznych użytkownika, a także tekstyliów specjalnych, jak odzież chroniąca przed tzw. smogiem elektromagnetycznym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.