25 stycznia dniem sekretarek. Wymagania wobec nich stale rosną

• 25 stycznia w Polsce obchodzony jest Dzień Sekretarki i Asystentki.
• Sekretarka to prawa ręka szefa, która czuwa nie tylko nad swoją pracą, ale także nad obowiązkami przełożonego.
• Wzrasta nie tylko rola asystentek, ale również ich pensje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

25 stycznia dniem sekretarek. Wymagania wobec nich stale rosną

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 sty 2016 7:52


Na całym świecie Dzień Sekretarki i Asystentki obchodzony jest 25 kwietnia. W Polsce świętowany jest podwójnie i przypada także 25 stycznia. To nieformalne święto ma na celu promowanie pracy osób na tym oraz na innych stanowiskach administracyjnych.

Parzy kawę, kseruje dokumenty i pilnuje, żeby szefowi nikt nie przeszkadzał - niestety taki stereotyp na temat pracy asystentek nadal istnieje. Rzeczywistość jednak jest inna. Praca sekretarki wcale nie jest łatwa i wymaga odpowiednich kompetencji.

Donald Trump, amerykański przedsiębiorca i miliarder powiedział: „Jeśli chcesz zrobić dobry biznes, najpierw zatrudnij dobrą asystentkę". Coś w tym jest, ponieważ sekretarka to prawa ręka szefa, która czuwa nie tylko nad swoją pracą, ale także nad obowiązkami przełożonego.

– Szef i asystent powinni stanowić całość. Dla asystenta szczęściem jest trafić na szefa, który docenia ciężką pracę i wysiłek, aczkolwiek zdarza się to coraz częściej – komentuje Justyna Piesiewicz, prezes IACL Poland. - Zaangażowania oczekiwałabym sama jako szefowa od swojej prawej ręki, bo tak właśnie określiłabym asystenta lub asystentkę - dodaje.

Jak jednak zaznacza Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami w przypadku sekretarek liczy się również asertywność.

- Asystentka nie powinna bez mrugnięcia okiem wykonywać kolejnych poleceń prezesa. To nie działa w ten sposób. Ponieważ jest bliskim współpracownikiem prezesa, bardzo cenione jest przejmowanie przez nią inicjatywy, proponowanie własnych pomysłów na rozwiązanie danej sprawy czy konstruktywna krytyka – wyjaśnia Palikowski.

Bez znajomości biznesu nie ma szans

Jeszcze jakiś czas temu, żeby zostać sekretarką, wystarczyła matura. Obecnie, aby znaleźć pracę, potrzebny jest co najmniej licencjat. Dodatkowo obowiązkową umiejętnością jest biegła znajomość języka obcego – najlepiej angielskiego oraz doskonała obsługa urządzeń biurowych. Również znajomość komputera nie może ograniczać się do podstaw – asystentka musi znać specjalistyczne programy związane z działalnością firmy.

Dobra sekretarka powinna także wiedzieć, czym zajmuje się jej firma. Jej wiedza jest przydatna podczas rozmowy z kontrahentami czy też do filtrowania informacji, które musi przekazać szefowi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.