22. edycja "Monitor rynku pracy" Randstad: Rotacja pracowników powodem do obaw?

0 0

Polacy częściej zmieniają pracę, bo chcą, niż muszą - wynika z 22. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" Randstad. Dlaczego się na to decydują?

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek (25 stycznia) badania, które zostało przeprowadzone w styczniu 2016 r. wśród ponad 800 respondentów, końcówka roku 2015 była optymistyczna na rynku pracy.

- Do pozytywnych aspektów można zaliczyć fakt, że w czwartym kwartale roku polscy pracownicy częściej sami zmieniali pracę, niż byli do tego zmuszeni w wyniku zwolnień - mówi Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs w Randstad. Z jakiego powodu decydowali się na zmianę pracy?

- 45 proc. zadeklarowało, że zmiana pracy nastąpiła w efekcie znalezienia pracy o lepszych warunkach, 31 proc. wskazało osobiste pragnienie zmiany, a 19 proc. - niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy - wyjaśnia Bulik.

Czytaj też: Człowiek przychodzi do firmy, a odchodzi od szefa. Dlaczego?

Jak wynika z badania, wskaźnik rotacji - czyli odsetek badanych, którzy zmienili pracę w ciągu minionych sześciu miesięcy - obniżył się o 2 punkty procentowe, do poziomu 24 proc.

A jakie prognozy na pierwsze miesiące nowego roku? Co ciekawe, respondenci nie boją się o kondycję finansową firm, w których pracują, ale blisko połowa z nich, nie sądzi, aby poprawa wyników finansowych przełożyła się na wzrost ich zarobków.

Kompetencyjnie nie nadążamy za potrzebami rynku pracy

Powściągliwość oceny przyszłego roku oraz własnych szans na rynku pracy wiąże się z tym, jak pracownicy postrzegają trudności pracodawców w znalezieniu odpowiednio uzdolnionych kadr.
W naszym kraju 54 proc. badanych uważa, że ich zakłady pracy mają z tym problem – na starym kontynencie średnia wynosiła 55 proc., a np. w Niemczech – 65 proc.

(fot.: Randstad)
(fot.: Randstad)

Podobnie jeden punkt poniżej przeciętnej europejskiej wskazywało, że ich pracodawcy największy kłopot mają z pozyskaniem ludzi z wykształceniem w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (41 proc.) – dla porównania we Włoszech było to 53 proc. Mimo to 55 proc. badanych deklarowało, że gdyby miało 18 lat, kształciłoby się w tych właśnie kierunkach, z kolei 61 proc. specjalizowałoby się w technologiach cyfrowych lub internetowych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.