15 mln zł z UE na pożyczki dla podlaskich przedsiębiorców

• Podlascy przedsiębiorcy mogą zdobyć 15 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.
• O pożyczki mogą się starać mikro- małe i średnie firmy działające na terenie woj. podlaskiego oraz osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą.
• Wnioski o pożyczki można składać od 1 stycznia br.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

15 mln zł z UE na pożyczki dla podlaskich przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

25 sty 2016 20:06


15 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 mogą w 2016 r. zdobyć podlascy przedsiębiorcy na pożyczki, by zrealizować inwestycje. Można otrzymać do 500 tys. zł.

- Pieniądze pochodzą jeszcze z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, głównie z oszczędności w tym programie - poinformowała dyrektor Funduszu Pożyczkowego Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) Agnieszka Kurajew.

Wnioski o pożyczki można składać od 1 stycznia. Pieniądze mają być wykorzystane do końca 2016 r.

- O pożyczki mogą się starać mikro- małe i średnie firmy działające na terenie woj. podlaskiego oraz osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą. Pomoc ma formułę de minimis, co oznacza, że mogą z niej skorzystać firmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie skorzystały z pomocy de minimis większej niż 200 tys. euro - wyjaśniła Kurajew.

Dodała jednocześnie, że mało która firma przekroczyła ten limit, więc o pożyczki mogą się starać bez przeszkód. Trzeba dysponować 20 proc. wkładem własnym. Oprocentowanie pożyczek wynosi zero procent. Prowizja jest uzależniona od okresu kredytowania - do roku - 1 proc, do dwóch 2 proc, do trzech 3 proc. Pożyczka jest przyznawana na maksimum 60 miesięcy.

Na rozpatrzenie już czeka kilkadziesiąt wniosków od przedsiębiorców. Przedsiębiorcy mogą się starać o środki na zakup maszyn i urządzeń, zakup, budowę czy adaptację obiektów pod produkcję, handel czy usługi, ale też na wdrożenie nowych technologii.

PFRR w poprzednich latach rozdysponowała m.in. pierwszą turę pożyczek z RPO. Było to 10 mln zł. Agnieszka Kurajew podkreśliła, że z roku na rok liczba pożyczek udzielanych przedsiębiorcom w regionie rośnie. Podała, że np. w 2012 roku na wsparcie firm w takiej formie trafiło 3,8 mln zł, a w 2015 r. było to już niemal 12 mln zł.

- Wzrasta wartość udzielanych pożyczek i wzrasta świadomość firm, że mogą z tych pieniędzy skorzystać i że jest to forma atrakcyjna - powiedziała dyrektor Funduszu Pożyczkowego.

Od początku swej działalności w 2002 r, do końca grudnia 2015 r. Fundusz Pożyczkowy PFRR udzielił 643 pożyczek na łączną sumę prawie 47 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.