15 mln zł z UE na pożyczki dla podlaskich przedsiębiorców

• Podlascy przedsiębiorcy mogą zdobyć 15 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.
• O pożyczki mogą się starać mikro- małe i średnie firmy działające na terenie woj. podlaskiego oraz osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą.
• Wnioski o pożyczki można składać od 1 stycznia br.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

15 mln zł z UE na pożyczki dla podlaskich przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

25 sty 2016 20:06


15 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 mogą w 2016 r. zdobyć podlascy przedsiębiorcy na pożyczki, by zrealizować inwestycje. Można otrzymać do 500 tys. zł.

- Pieniądze pochodzą jeszcze z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, głównie z oszczędności w tym programie - poinformowała dyrektor Funduszu Pożyczkowego Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) Agnieszka Kurajew.

Wnioski o pożyczki można składać od 1 stycznia. Pieniądze mają być wykorzystane do końca 2016 r.

- O pożyczki mogą się starać mikro- małe i średnie firmy działające na terenie woj. podlaskiego oraz osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą. Pomoc ma formułę de minimis, co oznacza, że mogą z niej skorzystać firmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie skorzystały z pomocy de minimis większej niż 200 tys. euro - wyjaśniła Kurajew.

Dodała jednocześnie, że mało która firma przekroczyła ten limit, więc o pożyczki mogą się starać bez przeszkód. Trzeba dysponować 20 proc. wkładem własnym. Oprocentowanie pożyczek wynosi zero procent. Prowizja jest uzależniona od okresu kredytowania - do roku - 1 proc, do dwóch 2 proc, do trzech 3 proc. Pożyczka jest przyznawana na maksimum 60 miesięcy.

Na rozpatrzenie już czeka kilkadziesiąt wniosków od przedsiębiorców. Przedsiębiorcy mogą się starać o środki na zakup maszyn i urządzeń, zakup, budowę czy adaptację obiektów pod produkcję, handel czy usługi, ale też na wdrożenie nowych technologii.

PFRR w poprzednich latach rozdysponowała m.in. pierwszą turę pożyczek z RPO. Było to 10 mln zł. Agnieszka Kurajew podkreśliła, że z roku na rok liczba pożyczek udzielanych przedsiębiorcom w regionie rośnie. Podała, że np. w 2012 roku na wsparcie firm w takiej formie trafiło 3,8 mln zł, a w 2015 r. było to już niemal 12 mln zł.

- Wzrasta wartość udzielanych pożyczek i wzrasta świadomość firm, że mogą z tych pieniędzy skorzystać i że jest to forma atrakcyjna - powiedziała dyrektor Funduszu Pożyczkowego.

Od początku swej działalności w 2002 r, do końca grudnia 2015 r. Fundusz Pożyczkowy PFRR udzielił 643 pożyczek na łączną sumę prawie 47 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.