wnp.pl

100 rekomendacji gospodarczych prof. Hausnera

0 0
100 rekomendacji gospodarczych prof. Hausnera

Stworzyć lepsze warunki dla przedsiębiorców, usprawnić państwo, uczynić gospodarkę bardziej innowacyjną - zespół prof. Jerzego Hausnera zaprezentował swoje rekomendacje do ubiegłorocznego raportu „Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej”.

- To nie jest krytyka jakiegokolwiek rządu, to nie jest nawet dyskusja o stanie naszej gospodarki, bo ten jest dobry. Nie chodzi o to, w jakim tempie będzie się rozwijać nasza gospodarka w tym i przyszłym roku, ale o to, co będzie później za kilkanaście lat - deklarował prof. Hausner prezentując swoje rekomendacje i przestrzegał przez zagrożeniem utknięcia Polski w tzw. Pułapce średniego dochodu, czyli znacznego spowolnienia tempa rozwoju w kolejnych latach, co oznaczałoby utratę dystansu do światowej gospodarczej czołówki.

Intencją stworzenia ubiegłorocznego raportu, jak i obecnych rekomendacji jest przedstawienie - a potem wdrożenie pakietu działań, które zapewniłyby Polsce wzrost na poziomie 4 proc. PKB w dłuższej perspektywie.

Rozwijaliśmy się średnio w takim tempie przez ostatnie dwie dekady, ale zdaniem coraz większej liczby ekonomistów utrzymanie takiego tempa wzrostu będzie w najbliższych latach niemożliwe. - Jeżeli np. na Ukrainie zostaną przeprowadzone radykalne rynkowe reformy na wzór takich, jakie przeprowadził u Nas Balcerowicz, ten kraj stanie się dla nas bardzo groźnym konkurentem, jeżeli my dziś nie zdecydujemy się na reformy strukturalne - podkreślał prof. Hausner.

Jak miałyby wyglądać te strukturalne reformy. Zespół przygotował 100 rekomendacji w ośmiu obszarach tematycznych. Autorzy rekomendacji proponują m.in. Stworzenie lepszych warunków dla przedsiębiorczości i nową politykę przemysłową - w tym obszarze zalecając m.in. stworzenie nowej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i nadaniu temu aktowi prawnemu charakteru kodeksowego, stworzenie niezależnej rady nadzoru regulacji, która oceniałaby projektowane akty prawne pod kątem obciążeń administracyjnych i biurokratycznych. Kolejnymi postulatami są reforma służb skarbowych i reforma prawa podatkowego. Autorzy raportu zalecają również opracowanie i uruchomienie rządowo-regionalnych programów nowej polityki przemysłowej dla co najmniej kilku sektorów wytwórczych w ramach tzw. Inteligentnych specjalizacji.

Cały artykuł czytaj tu

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.