100 rekomendacji gospodarczych prof. Hausnera

Stworzyć lepsze warunki dla przedsiębiorców, usprawnić państwo, uczynić gospodarkę bardziej innowacyjną - zespół prof. Jerzego Hausnera zaprezentował swoje rekomendacje do ubiegłorocznego raportu „Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

100 rekomendacji gospodarczych prof. Hausnera

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

13 cze 2014 19:34


- To nie jest krytyka jakiegokolwiek rządu, to nie jest nawet dyskusja o stanie naszej gospodarki, bo ten jest dobry. Nie chodzi o to, w jakim tempie będzie się rozwijać nasza gospodarka w tym i przyszłym roku, ale o to, co będzie później za kilkanaście lat - deklarował prof. Hausner prezentując swoje rekomendacje i przestrzegał przez zagrożeniem utknięcia Polski w tzw. Pułapce średniego dochodu, czyli znacznego spowolnienia tempa rozwoju w kolejnych latach, co oznaczałoby utratę dystansu do światowej gospodarczej czołówki.

Intencją stworzenia ubiegłorocznego raportu, jak i obecnych rekomendacji jest przedstawienie - a potem wdrożenie pakietu działań, które zapewniłyby Polsce wzrost na poziomie 4 proc. PKB w dłuższej perspektywie.

Rozwijaliśmy się średnio w takim tempie przez ostatnie dwie dekady, ale zdaniem coraz większej liczby ekonomistów utrzymanie takiego tempa wzrostu będzie w najbliższych latach niemożliwe. - Jeżeli np. na Ukrainie zostaną przeprowadzone radykalne rynkowe reformy na wzór takich, jakie przeprowadził u Nas Balcerowicz, ten kraj stanie się dla nas bardzo groźnym konkurentem, jeżeli my dziś nie zdecydujemy się na reformy strukturalne - podkreślał prof. Hausner.

Jak miałyby wyglądać te strukturalne reformy. Zespół przygotował 100 rekomendacji w ośmiu obszarach tematycznych. Autorzy rekomendacji proponują m.in. Stworzenie lepszych warunków dla przedsiębiorczości i nową politykę przemysłową - w tym obszarze zalecając m.in. stworzenie nowej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i nadaniu temu aktowi prawnemu charakteru kodeksowego, stworzenie niezależnej rady nadzoru regulacji, która oceniałaby projektowane akty prawne pod kątem obciążeń administracyjnych i biurokratycznych. Kolejnymi postulatami są reforma służb skarbowych i reforma prawa podatkowego. Autorzy raportu zalecają również opracowanie i uruchomienie rządowo-regionalnych programów nowej polityki przemysłowej dla co najmniej kilku sektorów wytwórczych w ramach tzw. Inteligentnych specjalizacji.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.