Zatrudnienie osoby z zagranicy jest dużo bardziej kosztowne, ale czasem konieczne

- Bardzo trudno znaleźć na polskim rynku pracowników ze znajomością języków niszowych, dlatego decydujemy się na rekrutację za granicą - mówi Magdalena Jóźwiak, kierownik ds. personalnych w Infosys BPO Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnienie osoby z zagranicy jest dużo bardziej kosztowne, ale czasem konieczne

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

5 maj 2014 5:49


Firma Infosys BPO Polska została uznana za BPO Outsourcing Stars, m.in. za największy przyrost procentowy zatrudnienia. Ile osób zatrudniliście w ubiegłym roku?

Magdalena Jóźwiak, kierownik ds. personalnych w Infosys BPO Polska: - W 2013 r. zatrudniliśmy 800 nowych pracowników.

Czy planujecie jeszcze zatrudniać?

- Zdecydowanie tak. Do końca tego roku chcemy przyjąć ok. 400 - 500 osób.

Do kogo skierowane są oferty pracy?

- W firmie obsługujemy procesy finansowo-księgowe, a także związane z: zakupami i logistyką, zarządzaniem danymi biznesowymi klientów, audytem oraz projektami transformacyjnymi. Rozwijamy się we wszystkich tych dziedzinach, dlatego też rekrutacja odbywa się w wielu obszarach. 

Cześć nowych wakatów nie wymaga dużego doświadczenia zawodowego - w tym wypadku liczy się ukierunkowanie z zakresu studiów i znajomość języków obcych. Mamy jednak coraz więcej ofert na stanowiska specjalistyczne, a one wymagają od kandydatów doświadczenia.

Kto ma szansę zostać menedżerem w Infosys?

- Jeśli mamy wakaty na stanowiska menedżerskie, to przede wszystkim ogłaszamy rekrutację wewnętrzną. Gdy wśród naszej załogi nie znajdziemy odpowiedniego kandydata, wtedy wychodzimy na rynek zewnętrzny i szukamy pracownika poza firmą. Jednak ze względu na intensywny rozwój nasze potrzeby są tak duże, że rekrutacje wewnętrzne nie wystarczają, dlatego zatrudniamy dużo osób z zewnątrz.

Jakie najważniejsze wymogi musi spełniać kandydat?

- Oprócz umiejętności specjalistycznych, które są niezbędne na danym stanowisku, duży nacisk kładziemy na języki obce. Język angielski to warunek konieczny - nie rekrutujemy bez znajomości tego języka. Połowa naszych rekrutacji to rekrutacja językowa, która wymaga posługiwania się dodatkowo innym językiem niż polski i angielski, np. francuskim czy niemieckim.

Od kandydatów wymagamy również doświadczenia zawodowego albo uniwersyteckiego w procesie, do którego go zatrudniamy. Dodatkowo kandydaci muszą mieć odpowiednie kompetencje miękkie, tj. elastyczność, umiejętność odnajdywania się w międzynarodowym stanowisku i pracy w zespole.

Infosys zatrudnia dużo więcej kobiet niż mężczyzn, także jeśli chodzi o najwyższe stanowiska menedżerskie. Z czego to wynika?

- Większość naszych procesów jest związana z branżą finansowo-księgową, w której dominują kobiety, stąd też przewaga przedstawicielek płci żeńskiej w naszej firmie. Nie jest to widoczne tylko w Infosys, ale również w innych przedsiębiorstwach BPO zajmujących się procesami finansowo-księgowymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.