Wróblewski, Grant Thornton: Nieomylny, niemal święty prezes budzi strach wśród pracowników

0 0
Wróblewski, Grant Thornton: Nieomylny, niemal święty prezes budzi strach wśród pracowników

– Jeśli pracownik ma tyle odwagi, aby przyjść do menedżera i pokazać, że coś można zrobić lepiej, jest niewątpliwie skarbem dla firmy i ma potencjał na wspaniałego lidera – mówi Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton.

Firma Grant Thornton przeprowadziła badanie wśród przedsiębiorców na temat cech, które powinien mieć lider. Czy jest dość spora rozbieżność między sylwetką polskiego a europejskiego przywódcy?

Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton: Badanie International Business Report, które dotychczas skupiało się na ocenie warunków do prowadzenia biznesu, uzupełniliśmy o analizę cech, które zdaniem przedsiębiorców decydują o tym, czy dany lider jest skuteczny.

Zgodnie z wynikami badania w Unii Europejskiej lider powinien być jak dobry dziesięcioboista. Nie musi być wybitny w każdej dyscyplinie, jednak wymaga się od niego, aby był we wszystkich co najmniej dobry.

Z kolei od polskiego przywódcy wymaga się, aby w pewnych dziedzinach był mistrzem świata, a w pozostałych wystarczy, że będzie średniakiem. Do takich wniosków prowadzą wyniki naszego badania.

Z wymienianych przez nas w ankiecie cech w UE graniczne wartości ocen kształtują się na poziomie od 43 do 87 proc. W wypadku polskich menedżerów okazało się, że niektóre cechy są bardzo istotne, a niektóre niemalże w ogóle. Skala odpowiedzi miała rozpiętość od 34 do 94 proc.

W czym zatem polski lider powinien być mistrzem?

– W komunikacji. We wszystkich badanych regionach ta cecha została oceniona bardzo wysoko. Moim zdaniem jest to cecha bazowa. Bez niej nie można w pełni wykorzystać innych zalet. Trzeba być mistrzem komunikacji, żeby precyzyjnie określić, jakie zadania mają wykonać pracownicy. Umiejętność skutecznej komunikacji jest niezbędna w motywowaniu i uwalnianiu potencjału pracowników, w zdobywaniu zaufania i tworzeniu trwałych relacji z klientami.

Wysoko ceniona przez polskich przedsiębiorców jest także kreatywność i intuicja. Te dwa elementy niejako łączą się ze sobą. Intuicja i kreatywność europejskich liderów jest nieco zagłuszona komfortem, jaki odczuwają na co dzień. Polacy muszą cały czas walczyć i szukać nowych sposobów, aby sobie poradzić z trudną sytuacją. Co więcej, muszą nadganiać utracony czas. Aby mieli szanse w tym wyścigu, muszą uruchamiać intuicję, która z kolei jest podstawą kreatywności i innowacyjności.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Powiedział Pan: "Jeśli pracownik ma tyle odwagi, aby przyjść do menedżera i pokazać, że coś można zrobić lepiej, jest niewątpliwie skarbem dla firmy i ma potencjał na wspaniałego lidera".
  - Ja tak zrobiłam i usłyszałam, że jak się nie podoba, to tam są drzwi. Ot, tak wygląda otwartość prezesów. Dodam, że firma mieni się innowacyjnością, otwartością na pomysły pracowników.
 • pracownicy wyrazili swoja opinie w ankiecie jest jeszcze gorzej centrala nie usłyszała kadra to jeden wielki terror

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.