W PKP kwitnie donosicielstwo. I wszyscy się z tego cieszą

0 0
W PKP kwitnie donosicielstwo. I wszyscy się z tego cieszą

– Chcielibyśmy, żeby pracownicy otwarcie, ujawniając się, przekazywali informacje o naruszeniach. Wiemy, że teraz to jeszcze dość naiwne oczekiwanie – mówi Jacek Wojciechowicz, rzecznik etyki Grupy PKP.

Z jakiego powodu Polskie Koleje Państwowe zdecydowały się na wprowadzenie kodeksu etyki?

Jacek Wojciechowicz, rzecznik etyki Grupy PKP: PKP ma tradycje strategicznej spółki państwowej, z silną strukturą hierarchiczną, z nawiązaniem wręcz do organizacji paramilitarnej, z mundurami. To również spółka, która przez lata przechodziła wiele różnych restrukturyzacji, zmieniały się procesy zarządzania, procesy biznesowe, pojawiały się sytuacje anomii. I za tym wszystkim nie nadążała kultura organizacyjna osób, które są od lat w Grupie.

Ponad dwa lata temu zmienił się zarząd spółki i postanowił wprowadzić ją na nowe tory – nowoczesnego biznesu. Wdrożenie kodeksu etyki jest niezbędnym elementem tworzenia nowej kultury organizacyjnej.

Czytaj też: PKP przeszkoliło konduktorów z profesjonalnej obsługi klienta

Etyczny biznes jest opłacalny?

– Generalnie uważa się, że najbardziej pozytywnie postrzegane spółki mają swój kodeks etyczny. Wyróżnia on nowoczesne firmy. I rzeczywiście jest tak, że w wielu krajach inwestorzy, np. na giełdzie, interesują się firmami, które są transparentne i zachowują się etycznie.

Poza tym swego czasu Bank Światowy oszacował, że koszty związane z korupcją i oszustwami gospodarczymi w prywatnym sektorze wynoszą ponad bilion dolarów rocznie. Światowy Kongres Ekonomiczny z kolei szacował, że te koszty wynoszą rocznie dużo więcej, bo ponad 2,5 biliona albo 5 proc. globalnego PKB.

Czytaj też: Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?

W Polsce – jak wynika z badania „Global Economic Crime Survey 2014" PwC – straty ponoszone przez firmy w wyniku nadużyć są coraz większe. Dla co czwartej badanej  firmy to 3 mln zł w plecy, dla co piątej – nawet 15 mln zł.

– Straty są jednak o wiele większe. Przeprowadzone z kolei przez Crido Taxand, Pracodawców RP i ICAN Institute badanie etyki na grupie 780 menedżerów pokazuje, że przedsiębiorstwa w Polsce często łamią zasady etyczne – takie zdanie miało aż dwie trzecie respondentów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Dlatego bo PKP to od lat sama rodzina,pijaństwo, kumoterstwo i bardzo "wysoki stopień uzwiązkowienia" - ile rozjazdów, rogatek i wiaduktów przechlało to towarzystwo - z pewnością tyle samo co przetrwoniła polska piłka.
  • Czy tu chodzi o Etycznalinia.pl ?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.