U pracowników benefit droższy pieniędzy, a u pracodawców odwrotnie...

0 0
U pracowników benefit droższy pieniędzy, a u pracodawców odwrotnie...

- Pieniądze wręczone jako prezent są praktyczne i mogą być przeznaczone zgodnie z naszymi potrzebami, ale to podarunek przemyślany i wykonany własnoręcznie cieszy najbardziej – o benefitach pracowniczych rozmawiamy z Tomaszem Józefackim, wiceprezesem Benefit Systems.

Czy słyszał pan np. o takim menedżerze, który jest beneficjentem różnorodnych dodatków, których sumaryczna wartość przewyższa podstawową pensję?

Tomasz Józefacki, wiceprezes zarządu Benefit Systems: Osobiście nie słyszałem o takim przypadku, ale wiem, że nie jest to zdrowe rozwiązanie, gdy wartość świadczeń pozapłacowych przewyższa stawkę wynagrodzenia.

Jakie realne korzyści odnoszą pracodawcy z oferowania swoim pracownikom dodatków do płac?

Wprowadzenie w przedsiębiorstwie świadczeń pozapłacowych w realny sposób przekłada się na wzrost zadowolenia z pracy i wydajność działań osób zatrudnionych. Już sam fakt docenienia pracy konkretnej osoby w sposób inny niż comiesięczna pensja sprawią, że pracownik zaczyna zwracać uwagę na jakość świadczonej pracy i jej znaczenie dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Ważną kwestią jest także dostosowanie formy świadczenia do potrzeb i preferencji pracownika - działanie to potęguje pozytywny efekt wdrożonej polityki motywacyjnej. Nasze badania pokazują, że wiele osób nie zdecydowałoby się na odwiedziny w klubie fitness, gdyby nie karta MultiSport otrzymana od pracodawcy. To potwierdza nasze założenie, że dobrze dobrane świadczenia pozwalają skutecznie zrelaksować się pracownikowi po pracy, pozwalają mu się rozwijać, jak również w przyjemny sposób spędzać czas z rodziną bądź przyjaciółmi. Inne korzyści to chociażby integrowanie się zespołu, który wychodzi razem na lunch, korzysta z wejściówek do kina czy też motywuje się do aktywności w klubie fitness.

Jaki wpływ na kształtowanie się stawek wynagrodzeń w firmach, mają świadczenia pozapłacowe?

Wpływ świadczeń pozapłacowych na wysokość wynagrodzeń jest - a przynajmniej powinien być - niewielki. Wszystko zależy od polityki i budżetu danej firmy. Jednak w dobie rosnącej popularności systemów motywacyjnych benefity stały się niemal niezbędnym dodatkiem do pensji. Co więcej, często świadczenia pozapłacowe wpisują się w fundusz socjalny danego przedsiębiorstwa, dlatego są one niezależne od stawki wynagrodzenia.

Programy motywacyjne powinny być stałym uzupełnieniem pensji wpływającym na pozytywny stosunek do pracy (lojalność i efektywność wykonywanych obowiązków) podwyżka zaś - efektem dobrych wyników osiąganych przez pracownika.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.