Smulewicz, Grant Thornton: Jawność wynagrodzeń się nie opłaca?

0 0
Smulewicz, Grant Thornton: Jawność wynagrodzeń się nie opłaca?
Monika Smulewicz, fot.mat.pras.

- Fakt, że nie ma jawności wynagrodzeń powoduje, że jeżeli pracownik za nisko się wyceni, będzie mniej zarabiał – twierdzi Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca w Grant Thornton.

Pracodawcy nie chcą podawać kwot wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę, a jawność wynagrodzeń w polskich firmach to wciąż trudny temat. Co pani o tym sądzi?

Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca w Grant Thornton: Rzeczywiście, jako pracodawcy, bardzo dbamy o zachowanie poufności wynagrodzeń. Są plusy i minusy takiego rozwiązania. Dopóki mentalność pracowników i pracodawców się nie zmieni oraz nie dojdzie do pewnego wyrównania wynagrodzeń, ujawnianie płac mogłoby być jedynie frustrujące i demotywujące.

W wielu wypadkach trudno byłoby szeregowemu pracownikowi pogodzić się z wynagrodzeniami menadżera czy członka zarządu. Moim zdaniem nie jesteśmy wystarczająco dojrzali na pełną otwartość w kwestiach wynagrodzeń. To w Polsce ciągle zbyt cenna informacja.

Czytaj też: Pensje bez tajemnic, czyli plusy jawności wynagrodzeń w firmie

Z drugiej strony fakt, że nie ma jawności wynagrodzeń powoduje, że jeżeli pracownik za nisko się wyceni, będzie mniej zarabiał. Mamy tu złamanie zasady równego traktowania w zatrudnieniu – za równą pracę powinna być równa płaca.

W Grant Thornton zarobki są jawne?

- Nie, natomiast bardzo dbamy o przestrzeganie zasad równego i sprawiedliwego wynagradzania pracowników.

Zna pani jaskrawe przykłady dużych różnic w płacach?

- Trzeba zacząć od tego, że w Polsce mamy zbyt dużą przepaść między tymi, którzy zarabiają bardzo mało i bardzo dużo. Wynagrodzenia pracowników operacyjnych i najwyższych menedżerów różnią się nie 2-3-krotnie, ale kilkunastokrotnie. To się powolutku zmienia, ale nie będzie radykalnej zmiany, dopóki stopa bezrobocia znacząco nie spadnie.

Druga sprawa to fakt, że poziom płac często determinuje branża. Inaczej zarabia księgowa w firmie farmaceutycznej, a inaczej w branży produkcyjnej czy usługowej.

Podobnie jest z kwotami wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę. Nie spotyka się ich często.

- W przypadku części stanowisk, byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Mogłoby już na starcie wyeliminować pewną grupę kandydatów. Jeśli dany pracodawca stosuje zasadę równego traktowania w zakresie wynagrodzenia, to nie powinien mieć z tym problemu. Dzięki takiemu postawieniu sprawy, pracownik już na etapie przeglądania ofert mógłby zdecydować czy złożyć daną aplikację czy nie. Obie strony zaoszczędziłyby cenny czas. Moim zdaniem nieporozumieniem jest rozmawianie o zarobkach na końcu procesu rekrutacji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Aby walczyc o stanowisko w żmudnym procesie rekrutacji trzeba w i e d z i e ć o c o s i ę walczy...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.