Rynek rekrutacji już nie wróci do stanu sprzed sześciu lat

0 0
Rynek rekrutacji już nie wróci do stanu sprzed sześciu lat

Firmy cały czas uczą się rekrutować w bardziej odpowiedzialny sposób. Stawiają kandydatom wyżej poprzeczkę i prawdopodobnie już jej nie obniżą - uważa Katarzyna Berenda-Ratajczyk, członek zarządu w firmie Bigram.

Czy w czasie kryzysu zmieniło się na rynku zapotrzebowanie na kandydatów do pracy. Potrzebni są teraz specjaliści, czy może osoby, którym łatwo przychodzi zmiana zawodu - są wielofunkcyjni?

Katarzyna Berenda-Ratajczyk, dyrektor działu rekrutacji i selekcji, członek zarządu w firmie Bigram: Przede wszystkim od 2009 r., kiedy zaczęło się spowolnienie gospodarcze, wymagania firm w stosunku do pracowników wzrosły. Jeżeli teraz pracodawca ma stworzyć nowy etat - musi mieć pewność, że jest to inwestycja, a nie wydatek. W związku z powyższym, kandydatom stawia się naprawdę wysokie wymagania.

Z mojej perspektywy, wielozadaniowość jest bardzo ważną kompetencją, ponieważ w dzisiejszych czasach pracownicy powinni potrafić wykonywać kilka zadań jednocześnie. Kiedy pracujemy w firmie, w której liczba pracowników jest mniejsza, nie możemy być ograniczeni do wykonywania jednego zadania. Takim podejściem możemy utrudnić pracę pozostałym osobom w firmie.

Ale to kwestia kryzysu? Czasowa sytuacja?

Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do wysokiego standardu, to trudno nam się przesiąść z mercedesa do fiata. Zatem jeśli mamy bardzo dobrych pracowników to nasze wymagania w stosunku do kandydatów wzrastają. Więc już zawsze zatrudniając nowych pracowników będziemy oczekiwać od nich więcej. Firmy cały czas uczą się rekrutować w bardziej odpowiedzialny sposób. Stawiają kandydatom wyżej poprzeczkę i prawdopodobnie już jej nie obniżą. Dzisiejszy kandydat powinien więc być lepiej przygotowany do pracy, niż ten z 1998 r. To jest zupełnie inna rzeczywistość.

Kiedy zatem, jak pani sądzi, możemy spodziewać się ożywienia rekrutacji?

Bardzo chciałabym znać odpowiedź na to pytanie. W tej chwili jest trochę rekrutacji, ponieważ firmy muszą wypełnić luki powstałe w wyniku redukcji. Faktycznego ożywienia nie możemy jednak spodziewać się wcześniej, niż w 2014 r. Są to jednak tylko moje spekulacje. Teraz firmy wciąż myślą o optymalizacji kosztów i o wykorzystaniu własnych zasobów w maksymalny sposób.

Dlatego, jeśli przyjdzie lekkie ożywienie, to i tak najpierw pracodawcy będą chcieli maksymalnie wykorzystać zasoby, które już mają. Obawiają się, że mogą przeinwestować zatrudniając nowych ludzi, ponieważ nie wykluczają kolejnego załamania rynku. Mamy już przecież takie doświadczenie z 2009 i 2011 r. Moim zdaniem rynek już nie wróci do stanu z 2007 r.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.