Rosną wymagania wobec raportów płacowych

- Najważniejsze, by porównywać jabłka z jabłkami, a nie jabłka z gruszkami. Często stanowiska nazywające się tak samo w różnych firmach, charakteryzują się innym zakresem obowiązków pracowników na nich zatrudnionych oraz innym wynagrodzeniem – twierdzi Krzysztof Bujak z Advisory Group TEST Human Resources.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rosną wymagania wobec raportów płacowych

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

18 lip 2013 9:00


Jak przygotować dobry raport płacowy?

Krzysztof Bujak, manager działu analiz i raportów płacowych Advisory Group TEST Human Resources: Najważniejsze jest nawiązanie współpracy z jak największą liczbą firm i zaproszenie ich do badania. Kolejny ważny krok to dopilnowanie, by wszyscy uczestnicy przesłali swoje dane, które w kolejnych etapach poddaje się sprawdzeniu i statystycznemu opracowaniu. Ostatni, najprzyjemniejszy etap, polega na udostępnieniu wyników badania klientom.

Jaką metodologię przyjęliście do opracowywania raportów?

- Kluczowe jest dopasowanie stanowisk w taki sposób, by trafiały one w odpowiednie miejsca w raporcie. Nasze autorskie rozwiązanie polega na tym, że przy klasyfikacji stanowisk prosimy uczestników badania, by odpowiedzieli na kilka pytań, które pomagają nam przyporządkować je do odpowiedniej ścieżki i poziomu.

Przykładowo, pytamy między innymi o to, czy pracownik na wybranym stanowisku zarządza ludźmi, jaki jest poziom ponoszonej przez niego odpowiedzialności, jakim poziomem swobody decyzyjnej dysponuje, itp. Dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie wyróżnić np. spawacza 3, spawacza 4 i spawacza 5. Gdzie ten pierwszy jest pracownikiem, który dopiero się przyucza do zawodu, drugi - szeregowym, a trzeci już bardzo dobrym, doświadczonym specjalistą. To z kolei ma wpływ na ich wynagrodzenie.

Jak często zbieracie dane do raportów?

- Z tego co mi wiadomo w tej chwili jako jedna z dwóch firm w Polsce zbieramy dane dwa razy w roku.

Macie dużą konkurencję?

- W Polsce jest niewiele firm przygotowujących duże raporty płacowe na podstawie danych z działów HR. Podzieliłbym je na dwie grupy. Do pierwszej można zaliczyć korporacje, które opracowują raporty na całym świecie (Hay Group, Mercer). Druga część rynku to firmy takie jak nasza, które specjalizują się w polskim rynku. Im więcej zmian na rynku, tym większe jest zapotrzebowanie na dane dotyczące wynagrodzeń. Jeśli chodzi o firmy przygotowujące raporty tendencje są różne.

Z jednej strony firmy działające w Polsce regularnie zwiększają liczbę uczestników, z drugiej strony mamy też do czynienia z zamykaniem przez międzynarodowe organizacje działalności raportowej w Polsce. Także działy HR z roku na rok się profesjonalizują, co wpływa na coraz większe zainteresowanie raportami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.