Ronald Binkofski, Microsoft: Zamykanie się na inne nacje będzie dla nas zabójstwem

0 0
Ronald Binkofski, Microsoft: Zamykanie się na inne nacje będzie dla nas zabójstwem
- Nie wystarczy dobrze wykonać swoją „robotę”, trzeba ją jeszcze sprzedać - twierdzi Ronald Binkofski, dyrektor generalny oddziału Microsoft w Polsce. (fot. PTWP)

- Wszyscy dobrze wiemy, że kreatywność rodzi się tam, gdzie jest różnorodność. My natomiast jesteśmy bardzo homogenicznym społeczeństwem i mamy jeden model myślenia. Myślę, że zamykanie się na inne nacje, długoterminowo okaże się dla nas zabójstwem - mówi Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Jak pan ocenia potencjał polskich kadr w branży technologicznej?

Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft: - Polscy specjaliści branży IT to z pewnością wysoko wykwalifikowani fachowcy. Dzięki dobremu systemowi szkolnictwa w obszarze przedmiotów ścisłych, umiejętności technologiczne polskich ekspertów, takie jak projektowanie infrastruktury czy programowanie systemów, są wysoko cenione nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wielu Polaków jest zaangażowanych w projekty międzynarodowe i wiele polskich firm świadczy usługi outsourcingowe dla dużych koncernów.

Czego więc nam brakuje?

- Szybko rozwijającej się technologii. Tak naprawdę potrzeby technologiczne stale rosną i przenikają niemal każdą branżę. Zmieniają się architektury informatyczne, a nowe technologie, takie jak np. cloud computing, powodują, że potrzebna jest też edukacja. W przyszłości specjalista w obszarze IT będzie musiał być osobą, która bardzo dobrze rozumie otoczenie biznesowe, czyli to, w jakim kontekście pracuje. Nie wystarczy dobrze wykonać swoją „robotę”, trzeba ją jeszcze sprzedać. I nad tym musimy jeszcze popracować.

To znaczy, że potrzebne są zmiany w edukacji?

- Zgadza się. My jako Microsoft szkolimy, ale i uczulamy nauczycieli, żeby bardzo wcześnie zaczęli uczyć kodowania i to już nie jest pytanie „kiedy”, tylko jak to osiągnąć – bo te umiejętności będą coraz ważniejsze. Unia Europejska mówi o ogromnych liczbach fachowców IT, którzy już są potrzebni na rynku, więc my w Polsce, żeby osiągnąć ten poziom, musimy trochę przyspieszyć ten proces budowania kadr, które w przyszłości będą kadrami profesjonalnymi.

Bez zaangażowania firm technologicznych w proces edukacji chyba się nie obejdzie?

- Tu konieczne jest nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, które ma swój system nauczania, a firmami technologicznymi, ponieważ to po ich stronie jest dzisiaj wiedza. Środowisko technologiczne ciągle się zmienia i wymaga ciągłego dostosowywania się i żaden rząd – nie tylko polski – sam sobie z tym nie poradzi.

Sądzi pan, że mamy szansę odnieść duży, międzynarodowy sukces np. na miarę Skype`a?

- Jeśli w Polsce uda się stworzyć dobre środowisko dla młodych firm, które będą mogły się rozwijać, to prędzej czy później duży start-up się pojawi. Do tego trzeba działać jak w sporcie – trenować dużo, rozwijać coraz więcej utalentowanych osób, aby któraś z nich w przyszłości zdobyła złoty medal.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Wywodzenie różnorodności intelektualnej głownie z różnorodności nacji jest przejawem prymitywizacji problemu. Różnorodność intelektualną można osiągnąć w ramach jednej nacji, ale pod pewnymi warunkami. Chodzi o respektowanie norm kulturowych dopuszczających ową różnorodność intelektualną - jako wartość. Mowa cały czas o sposobach myślenia. Edukacja bez logiki, metodologii i całej tej infrastruktury intelektualno – mentalnej właściwej np. tradycyjnej edukacji – choćby przedwojennej Polski – to jest fundament budowania różnorodności. Pan dyrektor przesiąkł amerykańskim sposobem myślenia, który nie jest ani szczególnie wysublimowany ani w naszych warunkach wart upowszechniania. Wszak prymitywizacji problemów jest ci teraz u nas pod dostatkiem

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.