Rafał Mróz: Żeby pracować w Amazonie trzeba stronić od alkoholu

0 0
Rafał Mróz: Żeby pracować w Amazonie trzeba stronić od alkoholu
Rafał Mróz

– Jeżeli ktoś sprawia wrażenie, że jest na drugim biegu, wtedy jest badany alkomatem. Rekordzista w swój drugi dzień pracy miał we krwi trzy promile – mówi Rafał Mróz, project manager w Adecco.

Dlaczego nazywacie rekrutację do Amazona rekrutacją wszech czasów?

Rafał Mróz, project manager Adecco: Ponieważ jest to największy projekt rekrutacyjny w Polsce, jaki kiedykolwiek był prowadzony. Celem jest rekrutacja nawet 12 tys. osób w niecałe pół roku. Poza tym rekrutacja w całości odbywa się online, co też jest rzeczą niespotykaną. Oprócz tego, pierwszy raz w historii Amazona, od razu po otwarciu magazynu firma weszła w pik produkcyjny i zaczęła rekrutować pracowników.

Trzeba jeszcze dodać, że trzy magazyny w Polsce – dwa we Wrocławiu i jeden w Poznaniu – są jednymi z największych, jakie ma Amazon. Tylko w Stanach Zjednoczonych są podobnych rozmiarów. Jesteśmy też pierwszym krajem, w którym koncern w ciągu jednego roku otworzył aż tyle swoich placówek. Myślę, że wszystkie te rzeczy składają się na wyjątkowość całego procesu.

Jak zatem wygląda rekrutowanie pracowników przez internet?

- Wspólnie z Amazonem opracowaliśmy specjalną aplikację. Kandydat musi wejść na stronę i wypełnić formularz, w którym zawiera swoje podstawowe dane osobowe – podobne do tych umieszczanych w CV – doświadczenie, wykształcenie itd. Oprócz tego przechodzi assessment center. Czeka na niego test składający się z 60 pytań behawioralnych.

Może pan przytoczyć przykłady pytań?

– Zdradzić konkretów nie mogę. Część testu wygląda tak, że z czterech zdań wybieramy jedno najbardziej i jedno najmniej prawdopodobne. Wiem, że te pytania nie zawsze są dla kandydatów łatwe.

Taka rekrutacja online – w zależności, jak ktoś odnajduje się w środowisku komputerowym, zajmuje od 25 do 45 minut. Później program sam ocenia kandydatów. Ci, którzy uzyskali lepszy wynik, są zapraszani na spotkanie organizacyjne, na którym są już traktowani jak pracownicy firmy – są wysyłani na badania, otrzymują niezbędne informacje organizacyjne.

Do tych, którzy w teście wypadli trochę gorzej, jeszcze dzwonimy i na podstawie krótkiej rozmowy telefonicznej podejmujemy decyzję o zatrudnieniu.

Ile osób już pracuje w Amazonie?

- Nie wiemy, ile dokładnie osób już pracuje w koncernie w Polsce. Wiemy, że Amazon zatrudnił już 2 tys. osób na stanowiska produkcyjne. Adecco zrekrutowało kolejne 2 tys. pracowników tymczasowych – głównie team leaderów i pracowników magazynowych. Jesteśmy na półmetku. Do końca roku zatrudnimy jeszcze ok. 1,5-2 tys. osób we Wrocławiu i Poznaniu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.