Pracownicy oszukują i kradną, bo firmy są źle zarządzane

0 0
Pracownicy oszukują i kradną, bo firmy są źle zarządzane

Za socjalizmu praca została odarta z wymiaru moralnego. Jej sens sprowadzał się tylko do zarabiania pieniędzy. Nazywamy to anomią sovieticą. Wpływ z tego okresu pozostał w świadomości - mówi Mieszko Maj, psycholog i dyrektor w Instytucie Analiz im. Karola Gaussa.

Wspólnie z Dariuszem Ambroziakiem napisał pan książkę „Oszustwa i nieuczciwość w organizacjach", w której kompleksowo porusza pan problem anomii pracowniczej. Jaki procent pracodawców w Polsce jest nią dotkniętych?

Mieszko Maj, psycholog i dyrektor w Instytucie Analiz im. Karola Gaussa: Z raportu, który zrealizowałem wspólnie z Pracodawcami RP oraz Euler Hermes, wynika, że 78 proc. przedsiębiorców w Polsce ma problem z anomią pracowniczą. Ma on charakter społeczny. Z tego też względu Pracodawcy RP objęli książkę patronatem. Podejrzewam jednak, że anomia pracownicza dotyczy o wiele więcej firm - niektóre z nich jeszcze o tym nie wiedzą, a niektóre nie chcą się tym chwalić.

Jakie nadużycia najczęściej wskazywali badani przedsiębiorcy?

- Za największą plagę wśród pracowników uznali przywłaszczenia i kradzieże. Spora grupa wymieniała również oszustwa - w tym komputerowe - oraz fałszerstwa. Pracownicy m.in. wykorzystują narzędzia pracy - telefony, samochody, drukarki - do celów prywatnych, zawyżają wydatki służbowe, np. związane z delegacjami, kradną paliwo, udają, że pracują itd. Wymieniać można długo.

Skąd biorą się takie nawyki?

- Podczas diagnozowania ryzyka wielkości anomii korzystamy z modelu 3 Sił Anomii Pracowniczej (3AP). Pierwszą siłą jest środowisko, w którym żyjemy, nasze zaszłości historyczne, kulturowe oraz prawo.

Drugą są mechanizmy psychologiczne regulujące zachowanie ludzi w środowisku pracy - tutaj pojawia się wpływ grupy, rozmaite zniekształcenia poznawcze i dysonans poznawczy.

Trzecią siłą popychającą do nadużyć pracowniczych jest firma, a konkretnie zarządzanie, czyli to, jaka jest organizacja pracy, jakie są systemy i procesy, a także metody kierowania i motywowania.

Jeżeli chodzi o zaszłości historyczne, czy takie zachowania nie pochodzą z czasów socjalizmu?

- Wpływ z tego okresu pozostał w świadomości społecznej. Za socjalizmu praca została zupełnie obdarta z jakiegokolwiek wymiaru moralnego i jej sens sprowadzał się tylko do zarabiania pieniędzy. Wydarzyło się jeszcze coś - ludziom kazano uznać, że pozorowanie pracy jest realną pracą, a rezultat pracy jest mało istotny. Nazywamy to anomią sovieticą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (17)

 • Jeżeli największymi złodziejami w firmach są najemni prezesi to o czym mówimy w przypadku szeregowych pracowników - ryba psuje się od głowy
 • To dziś pracuje się TYLKO aby zarobić. Za komuny jak zaczynałem prace to i szkolenia były, ubrania robocze, dodatkowe posiłki. Dziś zapomnij o tym. Kasa, kasa . Z niedostatecznego opłacania pracowników - a więc na wstępie KAŻDY CZUJE SIĘ OKRADANY więc i sam nie ma moralnego zobowiązania aby być uczciwym.Największą winę ma wyższy i średni szczebel zarządzania.Z niewiedzy, złej woli, samolubstwa i pogardy do szeregowych pracowników. Doskonały przykład podał Pan Robert.
 • no dobra, wiemy jak to wygląda od strony przedsiębiorcy, a co ma robić osoba która dopiero rozpoczyna ścieżkę zawodową? na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci pod czas webinaru, powiecej szczegółów zapraszamy na camido<kropka>pl w sekcji transmisje

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.