Praca i płace na budowie? Można zarobić i 10 tys. zł, wystarczy znać język i trafić do Danwoodu

0 0
Praca i płace na budowie? Można zarobić i 10 tys. zł, wystarczy znać język i trafić do Danwoodu
- W tej chwili każdemu uczniowi, który chodził na dodatkowy niemiecki gwarantujemy pracę od ręki - mówi Jarosław K. Jurak, prezes Danwoodu (fot.PTWP)

- Teraz już rzadziej odwiedzam budowy, ale kiedyś zdarzało mi się widywać całe ściany, płyty gipsowe zarysowane ołówkiem, ponieważ klient i pracownik próbowali się dogadać, rysując sobie nawzajem to, o czym mówią - mówi Jarosław K. Jurak, prezes firmy Danwood. Jak się okazuje - na budowie - żeby dobrze zarobić, nie tylko szpachlą, ale i językiem obcym trzeba władać.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w branży budowlanej?

Jarosław K. Jurak, prezes Danwoodu: - Praca jest i wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na pracowników w kolejnych latach nie spadnie. Tylko w tym roku zatrudniliśmy 160 osób i myślę, że ten trend będzie się utrzymywał – szacuję, że co roku będziemy potrzebować ok. 100 pracowników budowy. W tej chwili pracuje dla nas ponad 1100 osób.

Praca jest, ale czy są do niej chętni? Wiele branż narzeka na brak fachowców – IT, motoryzacja. Budowlanka też?

- Być może by tak było, gdybyśmy nie zaangażowali się w edukację przyszłych kadr. W Bielsku Podlaskim są dwie duże firmy budowlane – Danwood i Unibep. Była tu również kiedyś szkoła budowlana, która niestety została zlikwidowana. Cztery lata temu, wspólnie z firmą Unibep udaliśmy się do starosty i przekonaliśmy go, że trzeba tę szkołę reaktywować. Skoro są tu dwaj duzi pracodawcy, to trzeba stworzyć warunki do tego, aby młodzież mogła się rozwijać, uczyć, a przede wszystkim zdobywać taki zawód, po którym znajdzie się praca na miejscu. I reaktywowaliśmy tę szkołę.

Nasi pracownicy pomagają prowadzić rekrutację i jeżdżą z prezentacjami do uczniów gimnazjów w powiecie – efekt jest taki, że ponad 80 chłopców już drugi rok z rzędu rozpoczyna naukę w trzech klasach o profilu budowlanym. Dziesięciu uczniom fundujemy również stypendia –100 zł miesięcznie, co dla młodego chłopaka jest nie bez znaczenia. Poza tym organizujemy im dodatkowe lekcje języka niemieckiego. Ci, którzy chcą, mogą na nie chodzić, a firma za nie płaci. Podobnym patronatem objęliśmy również szkołę budowlaną w Hajnówce. W tym roku będziemy mieli 100 praktykantów z obu szkół. Poza tym staramy się również o to, aby w Bielsku powstało Centrum Budowlane dla szkół.

Jaką rolę spełniałoby to centrum?

- Chcemy, żeby było to miejsce, gdzie odbywają się praktyki zawodowe, gdzie uczniowie mogą poznawać poszczególne zakresy robót, zdobywać praktyczną wiedzę. Gdzie będą mogli nauczyć się podstaw zawodu glazurnika, dekarza, stolarza. To są zawody, które wymagają specyficznych umiejętności, których nam trudno jest ich nauczyć, ponieważ tego typu roboty są prowadzone na budowach, u klienta, a nie w zakładzie produkcyjnym. Chodzi więc o to, aby młodzi ludzie mogli się tego uczyć w centrum, na sprzęcie, który faktycznie używa się na budowach i pod opieką praktyków z Danwoodu. Poza tym zakładam, że każdy z naszych pracowników powinien raz na dwa lata spędzić tydzień w takim centrum, aby odświeżyć sobie to, co już potrafi, ale i poznać nowe techniki, metody itd.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • UNIBEP jest taką firmą.
  • no no firma z zagranicznym kapitałem i koleś się chwali ile to ludzi nie zatrudnił - chciałbym widzieć Polską firmę budowlaną która zatrudnia tyle ludzi ...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.