Płace obcokrajowców w Polsce: Nikt nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju

– Mamy z góry zdefiniowane zakresy wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach, a pracownikom płacimy za kompetencje i umiejętności, które posiadają, a nie za pochodzenie. Obcokrajowiec nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z Finlandii czy też innego kraju – mówi PulsHR.pl Magdalena Lipka-Baran, HR menedżer w firmie Kemira, gdzie 25 do 30 proc. pracowników to obcokrajowcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace obcokrajowców w Polsce: Nikt nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

26 kwi 2016 13:28


Co jest największym wyzwaniem podczas rekrutacji?

Magdalena Lipka-Baran, HR menedżer w firmie Kemira: – Najczęściej prowadzimy rekrutacje do działu finansów, działu obsługi klienta i logistyki. Do wyzwań, oprócz kwestii merytorycznych związanych z samym stanowiskiem, należą nasze wymagania względem kompetencji językowych, języków, ponieważ działamy w całej Europie. W związku z tym poszukujemy specjalistów ze znajomością np. języka duńskiego lub niderlandzkiego. I tu pojawia się trudność. Na polskim rynku pracy wciąż jest niewystarczająca liczba kandydatów znających poszukiwane przez nas języki.

Jak radzicie sobie z tym problemem?

– Dbamy o wizerunek pracodawcy. Rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Od września 2015 r. pojawił się nowy kierunek studiów – język fiński. Prowadzimy również rekrutację w Finlandii.

To brzmi jak żart. Jak można zachęcić bogatych Finów do przyjazdu do Polski?

– Część osób chce wyjechać za granicę i zobaczyć, jak pracuje się w innych krajach. Praca w polskim oddziale Kemiry to z jednej strony możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowej firmie. Z drugiej, podejmowane ryzyko jest mniejsze – jest to fińska spółka z ugruntowaną pozycją w tym kraju. Kemira jest znaną firmą w Finlandii i zdecydowanie ułatwia nam to przekonanie specjalistów do pracy w Polsce.

A wynagrodzenie zachęca?

– Oczywiście trudno porównać wprost wynagrodzenia otrzymywane w Finlandii i Polsce. Trzeba wziąć pod uwagę, że również koszty życia są inne i zwrócić uwagę na siłę nabywczą wynagrodzenia. Na tym opieramy naszą przewagę.

Czyli zarobki Finów nie są wyższe od zarobków Polaków?

– Mamy z góry zdefiniowane zakresy wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach, a pracownikom płacimy za kompetencje i umiejętności, które posiadają, a nie za pochodzenie. Obcokrajowiec nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z Finlandii czy też innego kraju.

A benefity różnią się?

– Nie różnią się. Wszyscy mają dostęp do tych samych benefitów: opieki medycznej, kart sportowych, możliwości korzystania z basenu w naszym biurowcu. Raz na jakiś czas pracownicy otrzymują również dodatkowy dzień wolny. Z kolei ci, którzy chcą dojeżdżać do pracy rowerem, mogą liczyć na wsparcie finansowe z naszej strony.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.