Płace obcokrajowców w Polsce: Nikt nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju

0 0
Płace obcokrajowców w Polsce: Nikt nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju
– Na polskim rynku pracy wciąż jest niewystarczająca liczba kandydatów znających poszukiwane przez nas języki – duński czy niderlandzki – mówi Magdalena Lipka-Baran. (Fot. Mat. pras.)

– Mamy z góry zdefiniowane zakresy wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach, a pracownikom płacimy za kompetencje i umiejętności, które posiadają, a nie za pochodzenie. Obcokrajowiec nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z Finlandii czy też innego kraju – mówi PulsHR.pl Magdalena Lipka-Baran, HR menedżer w firmie Kemira, gdzie 25 do 30 proc. pracowników to obcokrajowcy.

Co jest największym wyzwaniem podczas rekrutacji?

Magdalena Lipka-Baran, HR menedżer w firmie Kemira: – Najczęściej prowadzimy rekrutacje do działu finansów, działu obsługi klienta i logistyki. Do wyzwań, oprócz kwestii merytorycznych związanych z samym stanowiskiem, należą nasze wymagania względem kompetencji językowych, języków, ponieważ działamy w całej Europie. W związku z tym poszukujemy specjalistów ze znajomością np. języka duńskiego lub niderlandzkiego. I tu pojawia się trudność. Na polskim rynku pracy wciąż jest niewystarczająca liczba kandydatów znających poszukiwane przez nas języki.

Jak radzicie sobie z tym problemem?

– Dbamy o wizerunek pracodawcy. Rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Od września 2015 r. pojawił się nowy kierunek studiów – język fiński. Prowadzimy również rekrutację w Finlandii.

To brzmi jak żart. Jak można zachęcić bogatych Finów do przyjazdu do Polski?

– Część osób chce wyjechać za granicę i zobaczyć, jak pracuje się w innych krajach. Praca w polskim oddziale Kemiry to z jednej strony możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowej firmie. Z drugiej, podejmowane ryzyko jest mniejsze – jest to fińska spółka z ugruntowaną pozycją w tym kraju. Kemira jest znaną firmą w Finlandii i zdecydowanie ułatwia nam to przekonanie specjalistów do pracy w Polsce.

A wynagrodzenie zachęca?

– Oczywiście trudno porównać wprost wynagrodzenia otrzymywane w Finlandii i Polsce. Trzeba wziąć pod uwagę, że również koszty życia są inne i zwrócić uwagę na siłę nabywczą wynagrodzenia. Na tym opieramy naszą przewagę.

Czyli zarobki Finów nie są wyższe od zarobków Polaków?

– Mamy z góry zdefiniowane zakresy wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach, a pracownikom płacimy za kompetencje i umiejętności, które posiadają, a nie za pochodzenie. Obcokrajowiec nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z Finlandii czy też innego kraju.

A benefity różnią się?

– Nie różnią się. Wszyscy mają dostęp do tych samych benefitów: opieki medycznej, kart sportowych, możliwości korzystania z basenu w naszym biurowcu. Raz na jakiś czas pracownicy otrzymują również dodatkowy dzień wolny. Z kolei ci, którzy chcą dojeżdżać do pracy rowerem, mogą liczyć na wsparcie finansowe z naszej strony.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.