Ośmioletnią szkołę podstawową, a potem system szkół zawodowych, należy przywrócić jak najszybciej

0 0
Ośmioletnią szkołę podstawową, a potem system szkół zawodowych, należy przywrócić jak najszybciej
Prof. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego. Fot. Mat. pras.

– Osiem klas, szkolnictwo zawodowe i średnie techniczne należy przywrócić jak najszybciej. Oznacza to dla szkolnictwa wyższego, przy obecnej demografii, jeszcze niższą liczbę przyszłych studentów i wielkie wyzwania. Dla naszego kraju jednak taka zmiana jest konieczna – twierdzi prof. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego.

Wiele się mówi o tym, jak istotna jest współpraca uczelni z biznesem, m.in. dlatego, żeby dostarczać na rynek pracy kadrę, która naprawdę jest potrzebna. Czy współpraca z biznesem jest realizowana na państwa uczelni?

Prof. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego: Wydział Ekonomii i Zarządzania współpracuje z przedsiębiorstwami w procesie ustalania treści programowych. Zaprasza do udziału w procesie kształcenia ekspertów specjalizujących się w wybranych dziedzinach (np. logistyka, rachunkowość, organizacje międzynarodowe). Z uczelnią współpracują m. in. Innovatika, PriceWaterHouseCoopers, SAP, IAB, RTBHOUSE.

Przy Wydziale Prawa i Administracji powołano jako organ doradczy Radę Ekspertów. Ocenia ona koncepcje i treści kształcenia na kierunkach studiów prowadzonych przez wydział z punktu widzenia potrzeb rynku pracy.

W skład Rady Ekspertów wchodzą przedstawiciele znanych kancelarii i firm, m.in.: kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Narodowego Banku Polskiego, Ballard Spahr, Wardyński i Wspólnicy, Tomaszek & Wspólnicy, HSBC Bank Polska, Wolters Kluwer i wiele innych. Uczelnia Łazarskiego jest siedzibą Polskiego Klubu Lotniczego współpracującego ze środowiskiem lotniczym, instytucjami publicznymi, instytutami naukowymi i uczelniami w kraju i za granicą.

Skąd wziął się pomysł na to, aby osoby z doświadczeniem zawodowym mogły krócej studiować na waszej uczelni?

– Taką możliwość daje nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym z 1 października 2014 r. Umożliwia ona uznanie wiedzy i kompetencji zdobytych podczas pracy zawodowej, szkoleń czy kursów. Jest to całkowicie nowe rozwiązanie, ponieważ dotychczas w poczet studiów zaliczano tylko oceny i zaliczenia z innych uczelni lub kierunków. Uznanie pozwala skrócić czas studiów nawet do połowy.

Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

– Procedura uznania efektów uczenia się skierowana jest do kandydatów zarówno na studia I, jak i II stopnia. Z tej możliwości mogą skorzystać: osoby po maturze z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym (przy ubieganiu się o studia I stopnia); osoby, które mają tytuł licencjata i co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego (przy ubieganiu się na studia II stopnia); osoby z tytułem magistra i co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym po ukończeniu studiów (w przypadku ubiegania się o studia na kolejny kierunek lub jednolite studia magisterskie). Kandydaci, którzy zechcą skorzystać z takiej procedury, płacą za nią, ale studia będą dla niech zdecydowanie tańsze. Nie ponoszą bowiem kosztów za uznane przedmioty.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (9)

 • Podpisuję się pod tą wypowiedzią, ponieważ taki system edukacji był optymalny i sprawdzony. Wiązał najmłodszych ze środowiskiem przez 8 lat, pozwalał lepiej przygotować ucznia do szkoły średniej, a w odniesieniu do mniej zdolnych uczniów dawał możliwość nauki zawodu już po szkole podstawowej, Studia natomiast powinny być dla najzdolniejszych, system który funkcjonuje aktualnie, powoduje drastyczny spadek poziomu nauczania i deprecjacje studiów wyższych.
 • Ma RACJE gimnazjum jest niepotrzebne!
 • Żal mi Pani. Kompletnie wypaczone postrzeganie otaczającej rzeczywistości i brak kultury. W tej sytuacji nie należy tak epatować swoim tytułem profesorskim, bo to wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.