Orzech, Energa: Tylko 1 na 10 klientów wybiera obsługę w tradycyjnym biurze obsługi

0 0
Orzech, Energa: Tylko 1 na 10 klientów wybiera obsługę w tradycyjnym biurze obsługi

– Oczekiwanie bezwzględnego posłuszeństwa jest pewnym modelem zarządzania. Podczas krótkiej zmiany może się sprawdzić, szczególnie w momentach kryzysu, gdy nie ma czasu na demokrację, ale jest mało efektywny na dłuższą metę – mówi Wojciech Orzech, dyrektor zarządzający firmą Energa.

W spółce Energa Obsługa i Sprzedaż zaplanowane są zwolnienia grupowe. Pracę stracą 362 osoby. Jaka jest przyczyna redukcji etatów?

Wojciech Orzech, dyrektor zarządzający firmą Energa: – Konieczność przeprowadzenia zmian reorganizacyjnych wynikających z potrzeby dostosowania poziomu i struktury zatrudnienia do posiadanych zamówień na rok 2014 oraz obniżenia kosztów operacyjnych działalności do poziomu zaplanowanego w budżecie.

Inaczej zorganizowaliśmy obsługę klienta. Zmiany te wynikają ze spadającej liczby osób korzystających z tradycyjnych punktów obsługi klienta, co sprawia, że ich funkcjonowanie straciło ekonomiczne uzasadnienie. Tylko 1 na 10 klientów wybierał obsługę w tradycyjnym biurze obsługi. Systematycznie rosła natomiast liczba osób korzystających z telefonicznego i elektronicznego Biura Obsługi Klienta. Z tBOK co miesiąc kontaktuje się około 100 tys. klientów, a liczba klientów eBOK w ostatnich trzech latach wzrosła 24-krotnie.

Zwolnieniami grupowymi zostało objętych łącznie 362 pracowników w 34 lokalizacjach. Nie oznacza to jednak, że planowana jest tylko likwidacja stanowisk. Zmiana modelu funkcjonowania spółki polega między innymi na koncentracji działalności spółki w pięciu lokalizacjach, gdzie tworzonych jest 144 nowych stanowisk pracy, na które w pierwszej kolejności planuje się zatrudnić pracowników z likwidowanych stanowisk.

Osobom, które pozytywnie przechodzą proces rekrutacji na nowe stanowiska, spółka oferuje także odszkodowanie w wysokości 18-krotnej różnicy między wynagrodzeniem dotychczasowym i nowym czy 12-miesięcznej dopłaty wynikającej z konieczności zmiany miejsca zatrudnienia w przypadku odległości powyżej 100 km.

Czy może pan podać inne przykłady oferowanej pomocy?

– W Grupie Energa mamy podpisaną umowę społeczną dającą gwarancję zatrudnienia, dlatego pracownicy z likwidowanych stanowisk mogą skorzystać z programu dobrowolnych odejść i otrzymać odszkodowanie.

Inna forma pomocy dotyczy partnerskich programów. Pracownicy mogą podpisać z nami umowę, dzięki której będą mieli możliwość uzyskania części dochodów od nas. Aby jednak realizować na nasze zlecenie zadania, muszą otworzyć własną działalność i stać się przedsiębiorcami.

Trzecią ofertą skierowaną do zwalnianych osób jest nowe miejsce pracy, ale w innej lokalizacji niż dotychczas. Dla pracowników z branży energetycznej jest to wyzwanie, ponieważ mobilność w tym sektorze jest niska. Możemy jednak oferować pracę tam, gdzie jest, a nie tam, gdzie chcieliby pracować zatrudnieni.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.