Norwegowie dużo płacą, ale brakuje w Polsce specjalistów

Człowiek pracujący na platformie wiertniczej musi sobie radzić w ekstremalnych warunkach. A to jest dołujące – mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Norwegowie dużo płacą, ale brakuje w Polsce specjalistów

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

22 kwi 2013 8:00


Czy rzeczywiście tak jest, że praca na platformach wiertniczych gwarantuje wysokie wynagrodzenia, ale branża boryka się jednocześnie z trudnościami w znalezieniu odpowiednich pracowników?

Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering: Tak. Norwegowie bardzo dużą uwagę zwracają na doświadczenie i osoby bez niego trudno tam wysłać. Sprawdzają wszystkie referencje kandydatów. Pierwszy raz spotkaliśmy się z tym , że są sprawdzane referencje od skończenia szkoły do dziś w taki sposób, że każdy pracodawca musi potwierdzić, że wszystko było ok.

Występuje jeszcze problem języka. Musi to być ktoś, kto mówi po angielsku. To są rzeczy, które determinują wyjazd ludzi, a tych ludzi nie ma. Cały czas prowadzimy rekrutację i ciągle moglibyśmy wysyłać osoby, bo są wakaty, ale fizycznie tych ludzi nie możemy znaleźć. Brakuje kwalifikacji.

Kto robi szkolenia, aby ci ludzie je nabywali?

- Problem jest następujący: gdzie ci ludzie mogli po drodze pracować? W spółkach PGNiG albo w dużych koncernach międzynarodowych, gdzie wysyłali CV i tam docierali. Bo faktycznie nie ma w Polsce pewności, że po AGH ktoś trafi bezpośrednio do takiej branży.

Jakie testy trzeba przejść, aby dostać się na platformę wiertniczą?

- Nie testy, lecz bardziej doświadczenie decyduje. Najpierw jest zbieranie CV, weryfikowanie doświadczenia, następnie wywiad przez Skype'a i potem spotkanie na miejscu organizowane przez stronę norweską. Mniej więcej tak się to odbywa, ale to nie są testy, lecz raczej dyskusja na temat, co człowiek w życiu zrobił.

Dlaczego postawiliście na platformy wiertnicze?

- Przypadkowo znalazła nas firma norweska przez internet i dostaliśmy zapytanie w tej kwestii. Znaleźliśmy w Norwegii dwóch dużych partnerów, którzy współpracują z największymi firmami jak Statoil czy BP. Wysyłamy do tych agencji pracowników, a one delegują ludzi bezpośrednio do dużych koncernów. Był to zbieg okoliczności, ale przypadkiem niezły biznes z tego się zrobił.

Rekrutacja na platformy wiertnicze nie należy do zwyczajnych. Jak wygląda?

- Szukamy ludzi bezpośrednio na portalach branżowych, na forach dyskusyjnych i w takich miejscach, gdzie spotykają się specjaliści. Nie dajemy ogłoszeń, nie rekrutujemy przez Pracuj.pl, bo to nie działa. Nikt się nie zgłasza. To nie są bezrobotni. Nie szukają pracy. Staramy się ich wyciągnąć z miejsc, gdzie pracują.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

80 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Patryk 2017-12-04 18:01:17

Witam, mam 22 lata, jestem z wykształcenia mechanikiem samochodowym z 3 letnim doświadczeniem oraz 2 letnim doświadczeniem w spawaniu 135 MIG i 141 TIG (posiadam uprawnienia) Obecnie pracuje w Anglii przy montażu konstrukcji stalowych oraz serwisie betoniarni cemex Jestem w trakcie robienia miedzynarodowego kursu spawacza który pozwala spawać wszystkimi metodami. Młody zawzięty uniwersalny i zdeterminowany . Angielski w stopniu komunikatywnym kasprzakpatryk975@gmail.com 07504579826

Grzegorz Gie 2017-11-28 22:17:17

Witam, mam 23 lata, jestem po technikum morskim z wykształcenia mechanik okrętowy ze świadectwem motorzysty wachtowego oraz doświadczeniem. Posiadam uprawnienia spawacza, jestem osobą zdeterminowaną. E-mail grzegorzgiedrys1994@wp.pl

Dawid 2017-10-23 11:15:23

Dzień dobry, mam na imię Dawid,lat 26 pracuje w rafinerii jako mechanik utrzymania ruchu już ponad 5 lat z wyksztalcrnia poki co technik budownictwa okrętowego ale kończę studia na kierunku mechanika i budowa maszyn. Jestem zainteresowany pracą na platformach wiertniczych 797 753 957