Najpierw Kilimandżaro, a później już z górki. Zwłaszcza w pracy

0 0
Najpierw Kilimandżaro, a później już z górki. Zwłaszcza w pracy

Kiedy tę samą ofertę pracy widzi kobieta i mężczyzna, którzy mają podobne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, on myśli: spełniam kryteria w 60 proc., jestem świetnym kandydatem. Ona: spełniam wymagania w 80 proc., nie jestem gotowa, nie startuję.

Twierdzi pani, że kobiety w Polsce są w bardzo dobrej sytuacji, jeśli chodzi o ich pozycję w biznesie. Dlaczego?

Tina Sobocińska, HR Business Partner ds. Funkcji Globalnych, Schneider Electric: - Najwyraźniej tę zależność było widać podczas ostatniego szkolenia w Schneider Electric na temat kobiet w biznesie. Do Berlina przyjechało ponad 40 kobiet z całego świata. Reprezentowały różne działy firmy, w których zajmowały kierownicze i top menedżerskie stanowiska.

Okazało się, że kraje Europy Wschodniej są przodujące, biorąc pod uwagę liczbę kobiet w biznesie, którym powierzono zarządzanie firmą. Z moich kilkudziesięcioletnich obserwacji środowiska, w którym pracuję, wynika, że kobiety w Polsce mają bardzo dobre warunki do tego, by rozwijać się zawodowo, a jednocześnie czuć się kobietami.

Czuć się kobietami? Co ma pani na myśli?

- To, że jesteśmy traktowane przez kolegów z pracy z dżentelmeńską aprobatą. Jednocześnie możemy odnaleźć się w pracy, w zespole, realizować zawodowo. Różnorodność i odmienność, którą wnoszą do zespołu kobiety jest bardzo ważna.

Objęcie kluczowych stanowisk w firmie to jedno. A rzeczywisty wpływ na strategię przedsiębiorstwa to drugie. Czy kobietom na równi z mężczyznami powierza się oba zadania?

- Raczej tak. Kobiety obejmują kluczowe stanowiska w przedsiębiorstwach i w instytucjach publicznych. To do nich należy także coraz częściej ostatnie słowo w firmach. Dzięki temu, że czują się dobrze do tej roli przygotowane, odnoszą sukcesy.

Z badań Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że kiedy dochodzi do sukcesji w firmie i jej założyciel ma przekazać władzę potomstwu, a ma do wyboru córkę i syna, stawia na mężczyznę.

- Być może takie są wyniki badań. Na podstawie obserwacji mojego środowiska mogę śmiało powiedzieć, że w takich sytuacjach to kwalifikacje decydują. Przygotowanie sukcesora, jego doświadczenie i umiejętności, a nie płeć są brane pod uwagę.

Jak kobiety powinny się promować w firmie takiej jak Schneider Electric?

- Doradzam zawsze koleżankom z pracy i innym napotkanym na ścieżce zawodowej kobietom, by szukały wzorów do naśladowania. By miały w głowie przykłady innych kobiet spełniających się zawodowo i w życiu prywatnym, odnoszących sukcesy. To pomaga.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Zgadzam się z poniższym komentarzem. Firma nie oferuje nic powracającym mamom. Autorka artykułu jest świetna tylko w autokreacji i PR. Piękne wypowiedzi mają na celu tylko i wyłącznie wypromowanie siebie. Pozdrawiam,
 • Witam, pracuję w firmie Schneider Electric już wiele lat, niedawno wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Dla mnie nie był to łatwy powrót, nikt mi nie pomagał we wdrożeniu się w swoje obowiązki. Firma nie pomaga w żaden sposób, jedyne przywileje, z których korzystam, to przywileje, które daje prawo,(praca na 7/8 etatu przez rok od powrotu). Rzeczywistość mocno mija się z wypowiedziami w tym artykule.
  Pozdrawiam!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.