Mirosław Greber: W Impelu płacimy powyżej 7 zł za godzinę

0 0
Mirosław Greber: W Impelu płacimy powyżej 7 zł za godzinę

– Jedni mówią, że ozusowanie umów-zleceń spowoduje duże zamieszanie i problemy. Są też tacy, którzy twierdzą, że w dłuższej perspektywie zmiany te spowodują polaryzację i większą konsolidację branży, a co za tym idzie, większą przejrzystość i lepszą jakość – mówi Mirosław Greber, prezes Impel Security Polska.

Instytucje publiczne płacą grosze za usługi ochroniarskie. ZUS płaci zatrudnionym ochroniarzom nawet 2,50 zł netto za godzinę. Z czego wynikają tak niskie stawki?

Mirosław Greber, prezes  Impel Security Polska:  W przypadku zamówień publicznych przetarg jest nieograniczony i otwarty. Gdy najważniejszym kryterium jest cena, to konkurujące ze sobą firmy walczą i starają się uzyskać kontrakt przez stosowanie wszelkich możliwych optymalizacji. To z kolei prowadzi firmy do działania na wzajemną niekorzyść, czyli obniżenie stawki przetargu kosztem innych kryteriów – w szczególności cierpi na tym jakość wykonywanych usług.

Swoją drogą, czy instytucje publiczne nie powinny dawać innego przykładu?

– Oczywiście, że tak. Niestety zdarza się, że organizacja publiczne korzystają z usług firm za bardzo niską cenę. Warto jednak wspomnieć o pozytywnym przykładzie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ to właśnie resort pracy wyznacza trendy w tym zakresie.

No właśnie. Podczas przetargu na ochronę budynków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który wygrał Impel, kryterium ceny nie było najważniejsze. Zapewniło tylko połowę punktów.

– Ten przetarg to sygnał, że idziemy w dobrą stronę. Cieszę się, że dotyczy on Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ, jak już wcześniej wspomniałem, jest ono wyznacznikiem pewnych zachowań na rynku pracy.

Jeżeli cena stanowi zaledwie 50 proc. wymagań, to druga połowa będzie dotyczyła równie istotnych kwestii. W takich przypadkach firmy konkurują ze sobą tym, co powinno być najważniejsze, a więc stabilnością na rynku, doświadczeniem, rzetelnością i jakością usług oraz podejściem do wykonywanej pracy.

Mam nadzieję, że nie jest to odosobniony przypadek i w ślad resortu pracy pójdzie wiele innych instytucji publicznych. Wówczas moglibyśmy odpowiednio kształtować ceny za wykonywane usługi oraz budować prawidłowy model biznesowy w naszej branży. To z kolei wpłynie na wysokość wynagrodzeń pracowników oraz poprawę jakości usług. Nie bez znaczenia jest także warunek, aby pracownicy otrzymali umowę o pracę. Na takim modelu zatrudnienia Impelowi zależało od zawsze.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (9)

 • 7 zl na godzine??? To chyba nie w Impelu w Tarnowie. W ogłoszeniu piszą ze stawka 9 zl na godzine a przyjmujac daja 5,30zl stare umundurowanie i buty po wczesniejszych pracownikach. Oferujom mozliwosc rozwoju i przyjaznom atmosfere a w zeczywistosci jak nie masz znajomosci to o rozwoju możesz zapomniec a mila atmosfera to wtedy jak jesteś na karzde zawolanie. Odradzam pracy w obozie.
 • Albo rybka, albo akwarium.. siedząc na kanapie macie ) zł. Jest wybór?
 • Stawka powyżej 7 zł. na coś się w końcu umawiamy. Kto chce więcej musi wykazać się konkretnymi umiejętnosciami.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.