Małgorzata Aleksandrow, Benefit Systems: Jakie benefity wybrać?

0 0
Małgorzata Aleksandrow, Benefit Systems: Jakie benefity wybrać?

Radość z pieniędzy przemija. Bo dzisiaj pracownik ma tysiąc złotych, jutro dwa tysiące i za chwilę zapomina, że dostał dodatek do pensji – uważa Małgorzata Aleksandrow, dyrektor HR w firmie Benefit Systems.

Można powiedzieć, że wszystkich pracowników motywuje to samo? Istnieje uniwersalny system motywacyjny?

Małgorzata Aleksandrow, dyrektor HR w firmie Benefit Systems: – Benefity to rozwiązanie, które służy zarówno pracownikom, jak i organizacjom. Dzięki nim możemy budować zaangażowanie, wiązać ludzi z firmą, z jej kulturą organizacyjną oraz z celem, który chcemy osiągnąć. Dlatego nie wyobrażam sobie wprowadzania systemu, który nie jest dostosowany do kultury organizacyjnej danej firmy, jej charakteru, możliwości, jak również do oczekiwań jej pracowników.

Czytaj też: Pozapłacowe benefity skutecznie motywują

I tym głównie działy HR powinny się kierować?

– Przy wyborze benefitów działy HR powinny kierować się przede wszystkim świadomością, jakich pracowników mają na pokładzie. Podstawowe pytanie jest takie, do czego chcemy tych ludzi zmotywować oraz jakie mamy możliwości finansowe? 

Załóżmy, że konkretny benefit został już wybrany. Jak go skutecznie wdrożyć, by nie okazało się, że pieniądze zostały wyrzucone w błoto?

– Podstawą jest dobra komunikacja wewnętrzna. I to nie tylko na poziomie działu HR, lecz na każdym etapie planowania i wdrażania. Dotyczy to: zarówno momentu, kiedy poznajemy potrzeby pracowników, później konsultujemy plany z przełożonymi, działań związanych z implementacją danego benefitu itd. Ale na tym się nie kończy. Ludziom potrzebna jest dokładna, jak również atrakcyjna informacja, co oferujemy i na jakich warunkach.  

Czytaj też: Jakie benefity proponują firmy? Pakiety medyczne, karty i masaże

Ostatnim elementem jest follow up, czyli analizowanie w kolejnych miesiącach, a nawet latach, jak system działa i wpływa na motywację pracowników.

Kluczowe pytanie jest takie – który szef ma na to wszystko czas i pieniądze…

– Z mojej praktyki i znajomości rynku wynika, że firmy wprowadzają to, co im się wydaje, że będzie skuteczne i kuszące dla pracowników, a nie pytają tych drugich o zdanie. Zwłaszcza w korporacjach często jest tak, że centralna narzuca dane rozwiązanie, bo sprawdziło się ono na przykład u naszych kolegów w Nowym Jorku czy w Paryżu, więc na polskim rynku zapewne też będzie skuteczne.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Mam gdzieś benefity i obniżki. Dajcie Nam normalną płacę to nie będę potrzebował świadczeń socjalnych , karty na basen czy do lekarza. Jak będę zarabiał na poziomie mojego kolegi z Niemiec , Holandii czy Wielkiej Brytanii to nie będę potrzebował BENEFITÓW.
 • Pani, Dyrektor ... puk, puk budzimy się, tu nowa rzeczywistość !!! Proszę zrozumieć liczy się kasa, kasa i jeszcze raz kasa a benefity, to ściema którą uprawiają firmy jacy są niby superrrr i hiperrrr......., tj. atrakcyjnymi pracodawcami.
  Jak zarabiam dużą kasę, to sorki benefity mi powiewają i gdzieś tam zwisają - kupię sobie co chcę i gdzie chcę a jak firma ściemnia to wciska pracownikom benefity, jak kit mało rozgarniętym małpom kupowane hurtowo !!, czyli jeszcze na tym zarabiają, bo im wychodzi taniej niż podwyżka lub dobra premia dla pracowników.
  Tylko cała armia pracodawców i innych socjotechników, psychologów biznesu oraz firm wciskających benefity opowiada wszędzie i głośno , jaki to super hit/kit oferują pracownikom niejednokrotnie zatrudnionym na umowach śmieciowych

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.