Maciej Pilipiuk: Pracę pilota porównałbym do pracy osoby zarządzającej zespołem

Podobno kiedy już raz oderwie się od ziemi, to już zawsze chodzi się z oczami utkwionymi w niebo... Praca pilota uzależnia? Jak wygląda od kuchni? I jak można zostać kapitanem statku powietrznego zdradza Maciej Pilipiuk, wieloletni polski pilot.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maciej Pilipiuk: Pracę pilota porównałbym do pracy osoby zarządzającej zespołem

PODZIEL SIĘ


Autor: jo, jm

24 paź 2014 13:21


Czy od dziecka marzył pan o tym, że zostanie pilotem?

- Właściwie to od zawsze, od małego chłopca chciałem zostać pilotem. I realizuję to marzenie do dziś.

 A jak zostać pilotem?

- W okresie gdy rozpoczynałem szkolenie lotnicze były trzy drogi , które prowadziły do kabiny samolotu: Wojskowa Szkoła Lotnicza w Dęblinie, Politechnika Rzeszowska oraz aerokluby regionalne.

W tej chwili wachlarz możliwości się zdecydowanie powiększył, jest uczelnia w Chełmie jest możliwość wyszkolenia się za własne środki.

Najszybszą, a zarazem najbardziej kosztowną jest szkolenie w formie self sponsoring, jest on0 tak samo wymagające pod względem zaangażowania kandydata jak pozostałe, które są nieco dłuższe. Szkolenie na uczelni wyższej dodatkowo daje możliwość uzyskania wiedzy obszernej oraz tytuł naukowy.

Czytaj też: 40 tys. miesięcznie. Nawet tyle zarabiają piloci. Zawód z przyszłością?

Jak można rozróżniać szkolenia dla przyszłych pilotów?

- Szkolenia lotnicze można podzielić na: PPL – Private Pilot Licence, którego ukończenie oznacza zdobycie uprawnień do wykonywania lotów na małych samolotach bez możliwości wykonywania zawodu pilota. CPL – Commertial Pilot Licence – posiadając taka licencję można ubiegać się o zatrudnienie w „małym” lotnictwie. ATPL – Airline Transport Pilot Licence – posiadanie takiego dokumentu uprawnia do przekroczenia drzwi kabiny samolotu liniowego czy dużego samolotu pasażerskiego

Te wszystkie etapy szkolenia określiłbym jako podstawowe szkolenie pozwalające na ubieganie się o pracę na stanowisku pierwszego oficera, a w okresie późniejszym kapitana samolotu komunikacyjnego.

Szereg linii lotniczych uruchomiło w ostatnich latach również program „cadet pilot”. To przepustka do zawodu pilota, a jedyne wymagania stawiane kandydatom to znajomość języka oraz świadectwo maturalne. Jak wygląda tego typu szkolenie?

- W skrócie można to scharakteryzować w sposób następujący: Ośrodek szkolenia podstawowego wytypowany  przez przewoźnika realizuje szkolenie do poziomu frozen ATPL, a dalsze szkolenie jest realizowane już przez linię lotniczą. Tak postępują tacy przewoźnicy jak Lufthansa, Singapur Airlines, Turkish Airlines, Emirates, Easy Jet, Ryanair i wiele innych. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

BP 2014-12-30 01:43:47

Pan Maciej Pilipiuk studiował na Politechnice Rzeszowskiej. Mieszkał w Domu Studenckim "Arkus". Już wtedy widzieliśmy w nim wielkiego pasjonata lotnictwa. Należy podkreślić, że jako student wyróżniał się bardzo wysoką kulturą sposobu bycia, co wśród studentów nie jest spotykane w nadmiarze. Pomimo, że wiele lat upłynęło od czasu ukończenia studiów przez pana Macieja w Rzeszowie, to jednak nadal pamiętam tego niezwykle interesującego młodego człowieka zafascynowanego lataniem, o nienagannych manierach w odniesieniu do osób starszych. Serdecznie pana pozdrawiam panie Macieju - BP.